| COSTINASUL a întrebat:

Salut,am 2 intrebari,as dori sa lucrez pe un vapor, imi spuneti si mie ce meserii se practica?

Iar a 2a,daca studiez electromecanica navala,la liceul tehnologic ion banescu din mangalia, as putea dupa ce termin liceul sa ma angajez pe un vas? sau trebuiesc si alte studii?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu ai sanse de angajare doar avand un atestat(nivel 3) si o diploma de bac --- trebuie sa faci o scoala postliceala sau o scoala de maistrii care iti asigura un nivel 3 AVANSAT de calificare sau, daca doresti, dupa liceu, poti urma Academia navala din Constanta (http://www.anmb.ro/ro/files/structura/fim/)

In Ghidul admiterii, la pagina 48 si 49, gasesti scolile posliceale si scolile de maistrii care asigura un nivel avansat de calificare pentru anumite calificari profesionale :http://www.isjcta.ro/......2015-1.pdf

1 răspuns:
| alex040599 a răspuns:

La meserii sunt:mecanice,precum inginer sala motoare sau ceva de genu', administrative, cand pornesti de la un grad mai mic si ajungi, in cele din umra, capitan.Pe alte nave speciale, precum pretrolierele sau navele de croaziere sunt mult mai multe merserii din care sa alegi.
In legatura cu liceul nu pot sa te ajut pentru ca nu stiu, dar parca imi aduc aminte ca aveai nevoie de cel putin o postliceala.