| InRezevor a întrebat:

Salut,
Am nevoie de păreri. Trebuie să aleg dintre engleză, germană și italiană pe motive profesionale și personale. Mă refer la nivel avansat (foarte bine). La engleză am un nivel mediu de cunoștințe. La germană și italiană știu câteva cuvinte de baza.
Deci ce sa aleg? Din ce motive?

3 răspunsuri:
| Den1sa a răspuns:

Eu țias recomanda sa alegi engleza pentru ca pe viitor engleza iti va mai mult de ajutor de cit alte limbi, DAR daca tu ai un nivel mediu si esti capabil sa tii o coversatie etc. eu daca as fi sa aleg as alege italiana pentru ca e MULT mai usoara de invatat decat germana, dar acum depinde ce lucrezi, unde etc. Iti recomand sa te gindesti bine si sa alegi ceea ce te avantajeaza si te avantaja mai bine in viitor : )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă știi engleză alege italiana sau germana. Ce rost are sa mai mergi pe engleză dacă o cunosti deja?
In 2021 engleza e apa de ploaie, toți o știm

| Smolbean a răspuns:

Heei. Eu as alege germana. Deoarece e o limba grea, și dacă ai posibilitatea sa o înveți, ești super. Plus ca se cere și germana. Pe de alta parte, poți a și aprofundezi engleza, însă asta o poți face și vizionând filme, sau pur și simplu conversand. În schimb, germana e mai greu sa înveți singur.