| Tane4ka a întrebat:

Salut.Am o intrebare.cit timp trebuie sa invat de psiholog?(ani/semestre).
Si e neaparat sa invat la liceu, pentru a intra la o facultate de psihologie?
(atentionez ca vreau sa invat psihologia, si nu psihopedagogia). Va multumesc.

1 răspuns:
| daniEL88 a răspuns:

Salut, am terminat facultatea de Psihologie acum in 2010 deci uite cum sta treaba:
-nu trebuie neaparat sa urmezi un liceu profil de psihopedagie pentru a urma facultatea de psihologie
-poti intra la facultate indiferent de liceu, gasesti specializarea psihologie in Oradea, Cluj, Bucuresti, Constanta, Brasov- astea stiu sigur ca aveau la zi restul nu ma interesa
-facultatea dureaza 3 ani dupa care ai diploma de Psiholog(daca iti iei licenta)
-fara master numa cu facultatea nu ai multe usi deschise deci recomand masterul asta inseamna alti 2 ani
-dupa ce ai terminat astea si in caz ca vrei sa urmezi o cariera in domeniu esti obligat ca sa aduni pe parcusul unui an, un anumit nr de credite deci trebuie sa participi la diferite seminarii si cursuri care inseamna bani de drumuri pe la bucuresti sau unde se tin, bani de inscriere la cursuri, cercetare si prezentare de proiecte/activitate(durata difera in functie de numarul de credite)
-apoi mai e doctoratul alti ani
Deci, ideia e ca daca te apuci de invatat nu termini niciodata, insa daca nu am invata atunci mergem la sapa ca acolo nu iti trebuie carte. Nu te descurajez! In pasi mici ajungi departe, ideea e sa incepi... iar daca faci o facultate in primul rand o faci pentru tine, o scoala intai te ajuta sa gandesti si apoi iti foloseste sa faci bani! Sa ai sarbatori fericite! succes!