| florin926481f a întrebat:

Salut, am tot cautat informatii despre politia militara si nu am gasit nimic. Exista vreo academie cu specializarea asta?
Daca da, care sunt probele pentru admitere, cat de greu e etc.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu exista nici o academie sau scoala pentru politia militara. Membrii politiei militare sunt alesi din randul militarilor (cadre militare si militari angajati), de regula zonal, care au o buna pregatire militara si in special fizica. Acestia fac o pregatire dupa un program special, in cadrul unitatii unde sunt dislocati (adica unde isi desfasoara activitatea). Cadrele militare din politia militara mai fac pregatire si la esaloanele superioare ale armatei.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Exista academia militara/academia de poliție sau academia de informații. Sunt diferite

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Donsavas):

Politia Militara este componenta a sistemului Ministerului Apararii Nationale, nu a MAI. Academia militara este una, Academia de politie este alta. Prima este a MApN, a doua este a MAI. Iar Politia militara este o specialitate in MApN.