| ValorSerpent a întrebat:

Salut, Am un Loc de munca unde iau banii la sfârșitul zilei dar sa știți ca am contract de munca, nu lucrez la negru, este la fel ca la locurile de munca unde ești plătit la luna?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai semnat contractul?
Ceva nu este in regula cu plata in fiecare zi, daca ai contract de munca.

| ioana748 a răspuns:

Depinde ce contract de munca este.
Contract de zilier sau pe termen nedeterminat.
Pentru zilier vi se platesc contributiile pentru pensie dar nu si pentru sanatate.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Contractul ala de munca trebuie sa fie si inregistrat, sper sa nu fii pacalit doar de o hartie semnata. Ai putea merge la ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) de unde apartii si cu buletinul iti spun daca ai sau nu activ contractul de munca.