| Psihiatra a întrebat:

Cam de la ce varsta pot lucra pe timp de vara sau in timpul liber(in afara orelor)?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cu acordul părinților sau al reprezentanților legali, persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat și la împlinirea vârstei de 15 ani, pentru activități potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile și cunoștințele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea și pregătirea profesională. Programul este redus la jumătate, nu se fac ore de noapte.
Este strict interzisă încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani.
Încadrarea în muncă în locuri de muncă grele, vătămătoare sau periculoase se poate face numai după împlinirea vârstei de 18 ani.
Pa, pa.

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Legal, de la 16 ani, cu acordul scris al parintilor si cu program de 6 ore.

| doar.pt.voi. a răspuns:

Pai de cum incepi liceul...cum poti lucra. Macar angajatorii stiu ca esti la scoala si nu esti o codasahappy

| yumeee a răspuns:

Păi depinde unde vrei să te angajezi. Am o prietenă care lucrează vara de la 15 ani, ca chelneriţă. happy
În general cam de pe la 14-15 ani te iau ca chelneriţă, promoter (tipele cu promoţii la şampon, electrocasnice, iaurturi din supermarket-uri gen Real sau Carrefour), să împarţi pliante, etc.
O zi faină!

| BOGDAN a răspuns:

Depinde la ce. dar dupa 16 ani asa

| smilerz19 a răspuns:

De la 14 ani, poti lucra la McDonalds.
Problema e ca nu esti foarte bine platita, te pun sa speli pe jos si in toalete etc.
Nu e prea frumos dar nah daca vrei bani. Cred ca e 30 lei pe saptamana.
Succes!

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

De la 16 ani. Eu lucrez pe vara din clasa 5-a. Acuma am 14 ani si de-abia mi-am gasit de lucru. Am carat ciment toata vara crying Da macar am facut ceva banet. Inainte ma lu-a la munci usoare ca erau. Da cu criza asta numai la munci grele gasesti. Bafta oricumwinking daca esti fata la firme de croitorie, ca le merg bine la alea

| Maya. a răspuns:

Buna! 16 ani varsta legala.

Ma bucur ca mai sunt copii care nu cer bani doar parintilor!

Succes!happy