| LeonardRoller a întrebat:

Ce ar trebui sa aleg intre IT si IPG (inginer petrol si gaze)? Cu ce m-as descurca mai bine la noi in tara? ..deoarece nu vreau sa plec in afara. Dintre aceste 2 joburi, care are factorul de stres mai ridicat?

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ambele meserii au potențial extern. Vei opta pentru acest lucru numai dacă vei dori bani mai mulți.
Eu aș alege IT.

| Bizon95 a răspuns:

In IT NU faci bani buni DECAT daca ai talent la programare
de invatat se invata, dar numai pana la un anumit punct
si CREDE-MA ca stiu ce spun, eu stiu bine programare in bash, si am mai facut programare in diverse alte limbaje, pana la un nivel de complexitate a programului fac fata, dupa care incepe sa fie prea mult

cea mai buna comparatie e sahul unde oricat ai munci si studia, daca nu ai talent nu o sa fii in stare sa "vezi" mai multe mutari inainte (exact acelasi lucru si la programare, trebuie sa "vezi" programul in dezvoltare, iar daca programul e foarte complex, atunci nu e deloc usor)

IPG poate sa insemne ca te duci pe campii si prospectezi depozite de petrol si gaze, inspectezi sonde, etc.
ajungi langa locuri periculoase care pot sa explodeze
TREBUIE sa te duci acolo unde e job-ul (nu poti sa stai in Bucuresti cand treaba e in Deva)

| GabiDumitrescu a răspuns:

IT pentru ca e mult mai usor sa lucrezi pe cont propriu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bizon95):

Programezi in bash? Seriously? laughing

In bash faci doar niste script-uri, in niciun caz programare adevarata.

Fa C++ 17, Java, C#, etc.

| Bizon95 a răspuns (pentru Cosmin86):

In bash poti sa faci programare "adevarata" tongue
pentru ca poti sa faci programe FOARTE COMPLEXE!

doar ca nu ai nici o sansa sa capeti bani ADEVARATI pentru asa ceva (nimeni nu are nevoie) si e folosita NUMAI de administratorii de system Linux/Unix si numai pentru diverse automatizari (mai mult sau mai putin)

insa, sa stii o treaba, POTI face programare web in bash, e posibil in 2 feluri:
1. poti sa introduci comenzi bash in codul PHP
2. poti sa executi direct scripturi bash, la fel ca CGI-uri, necesita o tona de setari in apache... pentru ca se impotriveste cu toti dintii, din cauza ca e o gaura GROASA de securitate... DAR SE POATE tongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bizon95):

Exact, se poate dar nu prea o foloseste nimeni (in afara de adminii de linux).