| giulianito a întrebat:

cit cistiga un stomatolog incepator in romania in euro? si de citi ani e nevoiie de a invata pentru a ajunge stomatolog eu acum am 16 ani!

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

MasterYoda, imi pare rau sa te dezamagesc, insa depinde de conditii/locatie. Am un caz in familie, cu cabinet propriu si munca de sclav 7/7 (da, inclusiv duminicile, pina seara la 10-11!), abia daca ii ramineau ~1500 EUR/luna dupa ce tragea linie, iar cind zic "cabinet propriu" inseamna ca ea era si doctor, si asistenta, si femeie de servici, se secretara. In alta ordine de idei, 1000 EUR/luna la cit de migaloasa e munca asta si cit ai de stat in scoala e fix o flegma in ochi.

P.S. Persoana mentionata mai sus e acum angajata ca medic stomatolog in UK si, dupa ce scade mincare-cazare-transport-impozite-alte alea, ii ramin curati macar 1500 de lire pe luna.

| MasterYoda a răspuns:

6 ani de medicina si castigi si 1000 de euro pe luna, poate si mai mult daca te pricepi