| costincodrin a întrebat:

Salut, cu ce se ocupa agentul imobiliar? Ce grad de învățătură trebuie sa ai să intri că agent imobiliar? (București)

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Se ocupa cu intermedierea de vanzari/inchirieri/schimburi de imobile (apartamente, case, terenuri, spatii comerciale si birouri, hale industriale, etc).
Ideal ar fi sa aiba terminata o facultate de economie sau management, dar poti practica aceasta meserie si cu 12 clase. Important e sa ai abilitatile necesare.
Cu studii mai mici decat diploma de BAC, eu n-as angaja in domeniul asta, dar posibil sa existe si agenti imobiliari cu 10 clase.

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Agentul imobiliar se ocupa cu alegerea semintelor, plantarea, supravegherea ciclului vegetativ, culegerea cartofului. E nevoie de cel putin facultatea de agenti imobiliari si trei mastere de profil.

| Bizon95 a răspuns:

Este un vanzator FOARTE bun
isi ia comision din vanzari
si mai ales, nu stiu ce studii superioare ar trebui sa aiba, dar presupun ca marketing, afaceri, psihologie, etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Agentul imobiliar intermediaza vanzarea /cumpararea de imobile, terenuri etc.

Pentru a face o asemenea activitate, trebuie sa ai 2 clase si un fler foarte bun de negociere in vanzari /cumparari.
Restul se invata pe parcurs.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se cere școală. Totuși trebuie să știi multe lucruri.
Să te porți cu oamenii, să fii convingător, să știi să prezinți avantajele unei locuințe.
Ca să înțelegi mai simplu. Cineva vrea să își vândă apartamentul. Altcineva vrea să cumpere un apartament, dar nu știe cine are un apartament de vânzare. Dar tu ai dat un anunț din care cei doi au aflat că tu ești agent imobiliar, și cu asta te ocupi. să găsești apartamente de vânzare. Dacă ai reușit să vinzi astfel un apartament cuiva, la un cumpărător pe care l-ai găsit tu, primești un comision pentru munca ta de căutare. Să zicem că apartamentul s-a vândut cu 100000. Tu în baza unui contract, primești de la vânzător 1000 pentru munca ta. Totul pare simplu, dar nu e așa.

| sierra1 a răspuns:

Poți avea și doar două clase (ca trenul) numai să ai talent in a convinge clientul că ce vinzi tu îi trebuie lui

| costincodrin explică (pentru GabiDumitrescu):

Wow du te la Iumor copil prost (eu vb serios) și tu vb prostii. vei vedea tu peste 7-9 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru costincodrin):

Sa vad ce? Tu nu realizezi ce intrebare ridicola ai pus? Copil prost e fiul mamicii tale, puisor.

| costincodrin explică (pentru GabiDumitrescu):

Bă tu ai poză cu o târfă langa un Bentley, tu crezi că ești tu peste 8 ani? Nu Frt, vei fii la căpșuni in Italia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru costincodrin):

Rolls Royce Phantom VII, puisor. Si domnisoara e fata de treaba. Dar mai poti sa dai cu mucii in fasole, esti amuzant. Hai, zi ca lucrez ca paznic de noapte pe minimul pe economie.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Nu ai nevoie de studii, de altfel majoritatea agentilor imobiliari sunt de o pregatire care le-ar permite sa vanda shaorma la colt de bloc...

| costincodrin explică (pentru GabiDumitrescu):

Cine bro? Aia de langa masina? Aia e poza de pe Google image.

| costincodrin explică (pentru CiupercuțulCrăcănat):

rolling on the floor) asta e într-un sens adevărat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru costincodrin):

Daca nu faci diferenta intre Bentley si RR dar comentezi... fa-te mai bine agent imobiliar, esti calificat!