| CelCareRamaneInUrma a întrebat:

Salut,cum este sa fi sudor? Stiu ca se sudeaza cu electrozi supertit sau bazic, stiu ca se sudeaza si cu sarma(CO2 sa nu ramana zgura cred).E greu de invatat? Imi e frica ca daca trebuie sa sudez ceva, nu sudez bine si omor lumea.Si care-i treaba cu sudura in apa?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai stabilitate manuala, atunci vei invata sa sudezi, chiar foarte bine!
Unde am lucrat, ucenicii (si nu numai) au fost testati intr-un mod simplu: pe o coala de hartie, a trebuit desenat o linie dreapta (intre doua colturi opuse), cat mai incet. Cu cat linia desenata a fost mai dreapta, cu atat (viitorul) sudor a fost mai bun, mai indemanatic.

| StoicAnalysis a răspuns:

Primele 10-20 de suduri vor fi de acomodare. Dupa ce ti se da mana ai sa inveti si tehnici de sudat. Sunt oricum multe tehnici si multa teorie in spate. Chiar acum doua saptamani am facut practica la facultate cu aparatul de sudura. Mi-a iesit o sudura bunicica pentru prima mea experienta de sudat.
Mergi si fa practica undeva daca chiar te intereseaza. O sa inveti mai multe, nu doar sa sudezi. Trebuie sa cunosti materialele, tipul de electrod special pentru fiecare tip de sudura si material, etc.