| CospyRo a întrebat:

Salut! Doresc sa susțin admiterea pentru Colegiul Național Militar Alexandru Ioan Cuza din Constanța, însă nu știu dacă se va mai mai da Evaluarea Națională din clasa a VIII-a in anul 2023. Din câte am cautat, am aflat că mai întâi voi da probele sportive si cele psihologice, urmând ca mai apoi sa susțin testele pentru admitere, dar toate acestea vor fi înainte de Evaluarea Națională, lucru ce nu s-a mai întâmplat până acum. Știți cumva dacă o sa mai dau si Evaluarea Națională? Dupa părerea mea, si daca ar fi sa o dau, nu ar mai fi luata in considerare pentru admiterea la Colegiu. Și as mai dori câteva teste psihologice si un chestionar de personalitate sau cel puțin sa mi se spună ce cuprinde el. Mulțumesc!

1 răspuns:
| mi25 a răspuns:

Nu stiu unde ai gasit tu aceste informatii.
Da, probele de selectie se pot da inainte de Evaluarea Nationala.
Testele de admitere nu se pot da inainte de Evaluarea Nationala deoarece si Colegiile Militare sunt incadrate in sistemul de invatamant liceal din Romania.
Atentie! Unele teste de selectie pot fi date si in lunile februarie sau martie.
Cauta site-ul liceului si citeste-l cu atentie.