| NighaWarrior a întrebat:

Salut. In doua săptămâni am etapa națională a olimpiadei de fizica. Știu fizica, am trecut cu punctaj bun de județeana. Dumneavoastră credeți că am timp în 1 săptămână să învăț pentru a lua măcar o medalie, deoarece trebuie să învăț și la chimie pentru olimpiadă. Aș vrea să îmi răspundă cineva experimentat. Menționez că sunt clasa 8.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Dar tot anul trecut sau de la inceputul acestui an ce ai facut? De ce nu ai invatat, tu crezi ca inveti intr o saptamîna ce nu ai invatat tot anul? Nu poti asa ceva,. nu ai memorie de elefant si nu vei putea acumula atîtea informatii in 7 zile, stiai ca vrei medalie, ce naiba ai facut atita timp? Credeai ca i fraieresti pe profesori? Ei nu iti vor da nimic daca nu ai invatat, o sa iei un doi ca asta meriti.

| KovacsB a răspuns:

M-am uitat de curiozitate pe un manual de clasa a 8-a si aveti partea de electricitate si de optica aproape complete.Cateva probleme le-am vazut la teste de admitere de universitate.
Cred ca cine a facut programa scolara este tampit de-a binelea.

Răspuns utilizator avertizat
| LisaJulie a răspuns:

Învață logic prin exerciții, probleme și încercând sa înveți experimente deoarece fizica se bazează pe experimente! Eu cred ca te vei califica la olimpiada dacă nu de fizica poate de chimie! Încearcă sa înveți logic!

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Calculeaza-ti :
Deschide caietul, vezi lectia cat de mare e si gandeste-te una asemanatoare cat ti-a luat sa o inveti?
Urmatoarea lectie la fel.
Scrie pe o foaie timpul total.
Mai ai 5 zile sa zicem si vezi ore trebuie sa acorzi pe zi invatatului
impartind numarul de ore presupus la 5.

| CindyLouWho a răspuns:

Bună! Sunt a 11-a, am fost si eu la judet la fizica (nu am trecut mai departe). Te asigur de o chestie, pe care mi-a zis-o chiar proful meu: de multe ori nationalele sunt mai usoare si accesibile decat judetenele. In cel mai rau caz, sunt de acelasi nivel. Judetul mi se pare cosmar si mi s-a zis ca este asa ca sa poata sa i departajeze pe cei mai buni si sa i duca mai departe la nationala. Deci, daca ai ajuns aici, nu te descuraja! Esti printre cei mai buni si deja cu ce cunostinte ai acumulat si aplicat la judet, te poti descurca si la nationala. Totusi, mai lucreaza niste subiecte de nationala, ca sa nu te dezobisnuiesti de ele. Iti urez succes!
P.S. Mi-am dorit mult sa ajung la nationala si nu am reusit, dar ma pot bucura pentru tine!