| STF94 a întrebat:

Salut! M-ar interesa mai multe detalii despre universitatea maritima Constanta. Cum este la fara frecventa, dupa cat timp poti pleca etc.

1 răspuns:
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Universitatea "Mircea cel Batran" din Constanta are o facultate de transport maritim si maritime business unde se poate studia managementul si tehnologia transportului maritim.

Modalitatea de invatamant la distanta, sau "fara frecventa" permite studentilor sa studieze si sa se pregateasca pentru examene la propriul lor ritm, fara a fi nevoie sa fie prezenti la cursuri. Acest tip de invatamant este potrivit pentru studentii care au responsabilitati care nu le permit sa fie prezenti la cursuri sau pentru cei care locuiesc departe de campus.

Timpul necesar pentru a termina studiile la distanta poate varia in functie de ritmul si dedicatia fiecarui student, dar in general se estimeaza ca dureaza intre 3-4 ani pentru a obtine un diploma de licenta, si intre 1-2 ani pentru un masterat.

Este recomandat sa contactezi universitatea direct sau sa accesezi site-ul lor pentru informatii detaliate despre programele de studiu la distanta, conditiile de admitere, taxele descolarizare si alte detalii importante.
De asemenea, va fi necesar sa te inregistrezi si sa platesti taxe de scolarizare, si sa urmezi programele de studiu si examenele stabilite de universitate. Este important sa te asiguri ca intelegi si accepti termenii si conditiile universitatii inainte de a te inscrie pentru orice program de studiu la distanta.

In general, universitatile din Romania au reguli stricte privind absentele la cursuri si examene, si pot fi necesare prezente regulate la cursuri sau la alte activitati pentru a se putea obtine diploma. Este important sa te asiguri ca intelegi toate regulile si cerintele universitatii inainte de a te inscrie si sa te asiguri ca ai posibilitatea de a le respecta.