| Bro4555 a întrebat:

Salut, ma tot intreb de ceva timp, cum poti ajunge conductor de locomotiva (tren)? exista cursuri pentru asa ceva, si daca da unde si cand au loc aceste cursuri, daca aveti detalii despre acest lucru v-as fi recunoscator sa imi spuneti si mie, multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Buna! Sigur ca exista cursuri in acest sens, la CENAFER (Bucuresti). Te poti duce acolo sa te interesezi de detalii. Le poti face pe cont propriu (dar stai si astepti sa te cheme ei si sincera sa fiu nu stiu cand se poate intampla acest lucru daca nu ai pe cineva din interior) sau le poti face cu o firma privata. Sunt astfel de firme care primesc dosare ale potentialilor candidati: cauti firmele pe internet, contactezi HR-ul lor, te informezi ce ai putea face ca sa depui depui dosarul si daca reusesti acest lucru ei te vor contacta in momentul in care se vor organiza cursurile. Din cunostintele mele, daca ai noroc sa intri la o astfel de firma, te angajeaza iar contractul trebuie respectat ca atare. Succes!

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da exista cursuri, la fel poati face si un liceu feroviar, cursurile le poti face la stat la CENAFER (Bucuresti) sau la privat dar te costa mai mult.