| C4rm3nita a întrebat:

Se scrie in CV si concediu de crestere copil?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Chiar dacă se numește "Curriculum vitae" (adică "Povestea vieții"), CV-ul se referă la cariera ta profesională, nu la viața personală.

În el trebuie să treci acele lucruri care te-ar recomanda pentru un anumit job. Faptul că ai avut concediu de creștere a copilului nu spune absolut nimic despre abilitățile tale profesionale, ci doar că ai abilitatea de a procrea. Așadar, complet irelevant pentru un angajator.

Cel mult poți menționa concediul de creștere a copilului dacă ești întrebată de ce nu ai lucrat un an.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca te referi la cerere concediu pentru crestere copil. Vezi aici https://leaveboard.com/ro/modele-cereri/cerere-concediu-crestere-copil/

Iar pentru CV aici
https://www.hipo.ro/......ulum-Vitae

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, se scrie in principal experienta in munca, nu statul acasa.
In functie de job-ul pentru care aplici, notezi sau omiti anumite studii ori experiente, treci doar ce conteaza.
Iar concediul nu conteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ți-a adăugat acel concediu vreun plus la viața profesională? In CV treci studii, experiență profesională și aptitudini tot profesionale, că nu-i interesează detalii despre tine, ci strict ce știi să faci și de cat timp faci.

| NLS a răspuns:

Dacă vrei sa te angajezi ca bonă, poți sa notezi și asa ceva. laughing
Altfel, NU!

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca NU vrei sa te angajezi de fapt!
intr-un CV NU scrii NICIODATA, NIMIC despre nici un concediu... EVERRRR!

poate negociezi dupa aia conditiile de angajare (dupa ce te angajeaza)

DAR NU pui asa ceva in CV, pentru ca CV-urile s-ar putea sa fie triate inainte de partea cu interviuri (si deci, cu mult inainte de angajare) si oricine vede concediu te exclude din prima, cel putin pare o neseriozitate absoluta!