Întrebare recomandată | Alissonn a întrebat:

Sunt in concediu de crestere copil pana la varsta de 2 ani, si daca as vrea sa raman gravida inainte sa se termine concediu de crestere copil, pot beneficia de concediu de crestere copil si pentru copilul care urmeaza sa vina?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, in mod sigur, beneficiezi de concediu si pentru al doilea copil, conform prevederilor OUG nr.111/2010, citez:
"ART.9.(1) Concediul şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1), art. 5 şi 6, precum şi stimulentul de inserţie prevăzut la art. 7 se cuvin pentru fiecare dintre naşteri sau, după caz, pentru fiecare dintre situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2).
(2) Durata de acordare a concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) se prelungeşte corespunzător în cazul suprapunerii a două sau mai multor situaţii de natură a genera acest drept.
(3) În cazurile prevăzute la alin. (2) se acordă o singură indemnizaţie, în cuantumul prevăzut de prezenta ordonanţă de urgenţă.
(4) Pe perioada suprapunerii situaţiilor prevăzute la alin. (2), cuantumul indemnizaţiei lunare se majorează cu suma de 1, 2 ISR pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea."

8 răspunsuri:
| dragodana a răspuns:

Salut! Am o senzatie ca, copilul cu nr 2 va veni pe lume dupa ce termini tu primul concediu de ingrijire a copilului. Daca este asa du-te la serviciu, stai pana cand a 2-a sarcina ajunge la 7 luni si 10 zile si intri in prenatal cu al 2-lea.Concluzie:chiar daca nu vei avea 1 an de cotizatie vei lua acea indemnizatie.
Daca se naste pana sa se termine primul concediu de ingrijire a copiluilui trebuie sa duci la serviciu copie certificat de nastere al copilului nr 2 si o adeverinta de la Primarie in care sa ateste ca ti se plateste indemnizatie de crestere copil.
Daca nu te-a lamurit nimeni de pe tpu.ro intreaba la Primarie ce acte iti trebuiesc.Sigur iei indemnizatie pentru copilul nr 2, DACA ai avut serviciu inainte sa intri in concediu de ingrijire a copilului nr 1.

| Actaar a răspuns:

Da din pacate.
Ma enerveaza grav mamele ca tine care fac 7 copii stau 14 ani in concediu medical platit si dupa ai se pensioneaza.
Fara suparare dar oameni ca voi prabusesc economia tarii.

| Alissonn explică (pentru Actaar):

Nu fac 7 copii stai linistit/a, am intrebat pentru ca tatal copilului ne-a parasit si eu locuiesc cu altcineva. Si ma gandeam la posibilitatea de a-i face si lui copil happy

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Alissonn):

Tocmai asta ar trebui s-o iei ca pe o lectie.Nu prea cred ca ai garantia sa isi asume al doilea responsabilitatea pentru amandoi. Daca se repeta situatia? Poti ajunge in situatia sa nu le poti asigura amandurora conditiile necesara...Nu te condamn, dar e bine sa te gandesti la asta.

| pink425 a răspuns (pentru Actaar):

Ai dreptate maxima actaar...

| pink425 a răspuns (pentru Alissonn):

Da dc sa ii faci si lui copil? faci colectie de copii de la fiecare barbat?, nu uita ca nici un vis nu dureaza la nesfarsit

| Alex1234123 a răspuns:

Normal ar trebui sa poti beneficia, deoarece asta este dreptul oricarei mame.

Multa sanatate!

| kevin5422 a răspuns:

Da,desigur ca poti beneficia.