| CMGeorge98 a întrebat:

Acum 5 ani am absolvit scoala profesionala, profilul mecanic auto si ca sa nu raman doar cu 10 clase am continuat liceul dupa profesionala. As vrea acum sa-mi caut de munca in domeniu doar ca nu mai am nici macar un minim de cunostinte in domeniu. Ma gandeam in schimb sa urmez un curs de electrician auto, dar nu cred ca un curs de 4 luni ma poate ajuta sa imi gasesc un job in domeniu. Un sfat?

1 răspuns:
| siriusblack98 a răspuns:

E greu frate sa te bagi pe o meserie cand toti patronii cer experienta si nimeni nu primeste tineri dornici de munca si de cunostinte. Sunt cativa care mai angajeaza ajutor de mecanic. Personal nu m-as baga la asa ceva daca as avea alta varianta. De la lustruit piese si schimbat ulei nu te scot aia nici peste 5 ani. Poate doar sa faca unul dintre mecanici infarct. Sau dupa ce ai mai prins cate ceva sa te duci ca mecanic. Ori sa iti deschizi tu un mic atelier acasa (daca ai curte) dupa ce ai strans niste banuti. Cu atelierul propriu chiar daca este ceva mic si rudimentar tot se fac bani. Sunt extrem de multe masini si clienti gasesti la orice ora.