| FlorinDarka a întrebat:

Am 15 ani si sunt la liceu.In acest moment sunt la un profil tehnic (tehnician operator tehnica de calcul).Eu as vrea sa ma transfer la stiinte sociale pentru a continua studiile la facultatea de drept.Mama si alte persoane cunoscute m-au indemnat sa raman la profilul la care sunt acum deoarece dupa finalul clasei a 12-a primesc, pe langa diploma de bacalaureat, o diploma de calificare cu care pot sa ma angajez.Ei au zis ca as putea lucra cativa ani sa fac bani (mentionez ca starea financiara a familiei mele este una destul de slaba) dupa care sa dau la drept si la ce mai vreau eu.Ma gandesc care ar fi sansele mele sa fiu aprobat la o facultate de drept de la un profil tehnic? Voi ce parere aveti despre toata poveste asta? Ce ma indemnati sa fac?

Răspuns Câştigător
| SatanicBear a răspuns:

Poti face un imprumut pentru studii de la o banca, bani pe care sa-i platesti peste 20-25 de ani. Cu fondurile respective poti merge intr-o tara straina la facultate (Danemarca ori Suedia, de exemplu, unde nu se plateste nicio taxa de scolarizare). Plus ca, in Danemarca cel putin, daca lucrezi minim 43 de ore pe luna primesti un fel de alocatie de vreo 5-600 dolari lunar, pe langa salariu, bineinteles. deci e mult mai profitabil decat orice ai gasi in tara. Daca vrei, te pot ajuta cu mai multe detalii/sfaturi. happy

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Profilul liceului absolvit nu are prea mare importanta, doar te poate ajuta putin la examenul de admitere. Poti urma orice facultate, indiferent de profilul liceului absolvit, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune!

| Dugalle a răspuns:

Ramai la liceul tau, invata, devino bun si asa iesi cu o calificare.
Dupa ce termini, dai la drept.
Eu am terminat liceul la stiinte sociale si acu sunt la facultatea de calculatoare.

| mihaiion2 a răspuns:

Stai la profilul tehnic si termina liceul. Dupa ce termini un profil tehnic ai cunostintele necesare sa poti merge mai departe la orice facultate (profil tot tehnic sau scio-uman); daca termini liceul la profil socio-uman va fi aproape imposibil sa recuperezi cunostintele in caz ca te razgandesti si nu mai vrei o facultate socio-umana.