| HLucian a întrebat:

Am o intrebare referitoare la bioinginerie (UMF Iasi) Ce este bioingineria,ce materii se invata in facultate, ce poti fi dupa ce termini facultatea? Raspunsul cel mai detaliat primeste funda!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Bioingineria se ocupa de studierea si manipularea organismelor vii, mai ales la nivel celular.
Se invata intens chimie (organica si anorganica), biologie generala si celulara, genetica, etc.
Dupa terminare poti fi bio-inginer intr-un laborator (de cercetare, genetica, clinicala etc).