| DarkBlood32 a întrebat:

kiss Am o mica intrebare. Ce inseamna a programa pe calculator? Adica acel hacking, nu stiu cum sa-i zic. Deci ce inseamna a programa, chestia aia ce fac hackerii aia? raised eyebrows

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hackerii nu programeaza, ei cauta brese de securitate in programele altora.

a programa inseamna (pe scurt) a scrie cod in diverse limbaje de programare cum a descris si al3xis, cod care cu ajutorul unu compilator sau interpretor devine o aplicatie.

| ProSys a răspuns:

Buna!
Programarea este acea activitate realizata pe un computer, prin intermediul careia sunt create noi aplicatii, softuri, sisteme de operare, etc si se realizeaza cu ajutorul limbajelor de programare: C/C++, Pascal, Java, HTML.
Hackerii au o oarecare legatura cu programarea pentru ca isi creaza aplicatii cu ajutorul carora se infiltreaza in sistemele de securitate, insa hackingul nu se rezuma doar la programare.
Numai bine!