| rambo134567 a întrebat:

As dori sa ma duc la scoala de agenti de politie "v. lascar" campina si am o nelamurire. Media la purtare minima este 8 sau 9? eu am aproape 9... daca media minima este 9 este vreo sansa sa inchida ochii?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru scolile MAI, inclusiv Scoala de agenti de politie, este obligatorie media generala la purtare a anilor de liceu sa fie cel putin 9, daca este sub 9 (poate fi 8, 99) nu vei fi primit sa candidezi, conform Anexei nr.2 la Ordinul MAI nr.177/2016, citez:
"ART. 7.(1)Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
d)să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
e) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;"

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Media minima este 9 si nu exista nici o sansa sa fure cineva admiterea numai ca sa iti permita tie sa intri. Cine ar inchide ochii, cum spui tu, ar face ani grei de puscarie, alaturi de tine, desigur si nu merita sa isi riste cariera si libertatea pentru atat de putin.

| bubu12234 a răspuns:

Scrie pe site ca nu se admit cei cu media sub 9 la purtare

| Teo707 a răspuns:

Daca ai media 9 s-ar putea sa poți sa intri. singurul lucru care trebuie sa te îngrijoreze acum este proba sportiva. Media generala de intrare la scoala este de 9, 20 la băieți si la fete daca nu ma însel eu din cate țin minte 9, 70 ( la fete este mai greu sa intrii pe când la băieți sunt mai multe sanse)