| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu daca la Academia Tehnica Militara din Bucuresti este gratuita cazarea? Pregatirea este gratuita? As vrea niste link-uri catre siteuri ceva mai detaliate. Apropo eu dupa ce termin clasa a 12-a o sa am 17 ani caci sunt mai mic cu un an. Am voie sa dau acolo la academie chiar daca am 17 ani? Dupa ce termin acolo la academie ma inrolez direct in armata? Rog seriozitate, este ceva important, si inca ceva, as dori sa stiu ce probe practice si teoretice (daca sunt) sunt. Mare FUNDA!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Intră la ei pe site pentru tot ce te interesează.
Succes!
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

1.Din cate stiu, totul este gratuit pentru studentii care au statut de student militar si cu plata pentru studentii care au statut de student civil (adica, cei care la admitere candideaza pe locurile cu taxa!)
2.Da, ai voie!--- chiar daca, la absolvirea liceului, nu ai 18 ani impliniti. Locurile scoase la concursul de admitere de la Academia Tehnica Militara(atentie!) sunt DEFALCATE PE BENEFICIARI, adica :"x" locuri pentru beneficiar Ministerul Apararii Nationale"; "y" locuri pentru Serviciul de telecomunicatii Speciale(vezi locurile si conditiile admiterii 2014, cu un clik pe "admitere 2014 "din pagina:http://www.stsnet.ro/); "z" locuri pentru SRI sau pentru Ministerul Afacerilor Interne, sau pentru Serviciul de Protectie si Paza(SPP) sau pentru Administratia nationala a Penitenciarelor.
Toti beneficiarii mai sus mentionati la criterul "varsta", folosesc exprimarea "cel mult 22 ani "cel mult 23 ani " sau cel mult 26 ani'(in cazul beneficiarului MAPN:http://www.mapn.ro/recrutare/informatii_utile/2012/M30_2012.pdf)
3.Daca vei fi un student cu statut de student militar, la absolvire esti obligat, prin contract, sa lucrezi la beneficiarul pentru ai candidat la admitere.

p.s. Daca studiezi cu atentie site-ul ATM, respectiv informatiile asupra admiterii 2014, iti vei face o idee despre ceea ce inseamna admiterea:http://www.mta.ro/admitere/licenta.php

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Cazarea si pregatirea este gratuita numai ca semnezi un contract ca vei sta 9 ani ca si cadru militar. Esti inrolat din momentul in care pui juramantul militar si ai semnat contractul (in prima luna de academie). Poti sa te inscrii numai daca ai 18 ani sau ii implinesti in lanul in care dai examen.