| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Ce studii imi trebuie pentru a deveni dispecer de transport? Multumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand va trebui sa cunosti geografie, sa citesti hartile, sa calculezi lungimea traseelor.
Restul aptitudinilor cerute difera de la firma la firma.

1 răspuns:
| Nelucojoc a răspuns:

Salut!
Probabil ca romanul interbelic sau poezia lui Arghezi nu o sa faca o diferenta.
Va trebui, in schimb, sa ai cunostinte avansate de operare calculator si cat mai multe limbi europene, rezistenta la stres, si atentie distributiva, precum si capacitatea de a pricepe si a invata lucruri noi, skill-uri de comunicare si talent in a rezolva rapid problemele inerente.