| bogdyby a întrebat:

imi poate spune cineva care e diferenta dintre automatica si calculatoare si telecomunicatii? Automatica si calculatoare stiu in ce consta in mare parte, ma intereseaza sa stiu despre telecomunicatii si diferentele dintre ele la materii si la joburi dupa terminarea facultatii.

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Pai e simplu. Banuiesc ca ai un telefon mobil happy Deci prin telecomunicatii in mare parte se ocupa de retele de telefonie mobila/faxuri(pe vremuri se numeau telexuri mult mai rudimentare si net inferioare)dar au cuprins acum si partea de transmisiunea TV prin cablu ceeace incude atat un telefon/semnal TV/NET.Automatica se ocupa cu dezvoltarea programelor pentru masinile(automatizari) robotilor industriali (vezi CNC pe google) care tine tot de un calculator dar cu functii diferita incepand de la proiectare? executie in 2D pana la 3D