| Soarecul1234 a întrebat:

Salut TPU! Tatăl meu lucrează în Germania și primesc alocație de la statul german, iar eu sunt student. Vreau să vă întreb dacă ar fi o problemă dacă aș lucra part-time sau poate full și dacă îmi afectează cu ceva alocația?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga șoarec nu stim mergi la primarie si intreaba i sau sa i intrebe tatal tau pe germani daca este vreo problema ca ei i ti dau tie pensia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Full time în nici un caz. Nemții aplică legea foarte strict, așa că trebuie întrebat la instituția care îți dă alocația,

| darrio2007 a răspuns:

Esti nascut in Germania?

| Soarecul1234 explică (pentru darrio2007):

Nu, sunt din România.

| darrio2007 a răspuns (pentru Soarecul1234):

Deci cetatean roman. Cum crezi ca poti primi alocatie de la un stat in care nu te-ai nascut?

| Soarecul1234 explică (pentru darrio2007):

Nu ați citit cu atenție. Tatăl meu lucrează acolo și eu beneficiez deja.

| darrio2007 a răspuns (pentru Soarecul1234):

Cred ca tu nu intelegi. Ca sa primesti alocatie de la statul german trebuie sa te fi nascut acolo.

| Soarecul1234 explică (pentru darrio2007):

Nu aveți nici-o treabă cu asta. Mai bine nu vorbiți dacă nu știți.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

În Germania au dreptul la alocație toți copiii care au reședința în acest stat sau în Statele Membre UE/SEE sau Elveția dacă unul dintre părinți desfășoară activitate în Germania.
Alocația se acordă până la 18 ani sau până la 25 ani pentru tinerii care urmează studii liceale sau universitare

| darrio2007 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Se pare ca asa este. Scuze! Lipsa de dezinformare.