| TheShadowRo a întrebat:

Alocatie taiata. Cum a plecat tata din Germania nu am mai avut alocație de aproape 2 ani. Am fost sa intrebam la primărie, ne-au trimis la Timișoara sa vedem si au zis ca ii taiata, in rest nimic.
Tata facuse alocație pe Romania si pe Germania, adica sa primească alocație in Germania si din cea de acolo sa traga pentru alocatia din Romania.
Vreau sa aflu cum sa fac rost de alocatie din nou poate si din urma.
P.s. Nu se pune problema de absente plus ca si sor-mea mai mica nu o are, la fel fara absențe

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si nu ti-au explicat de ce au incetat plata alocatiei de stat pentru copii?
Unul dintre parinti (tata ori mama) va trebui sa solicite repunerea in plata a alocatiei pentru tine si sora ta, depunand o cerere in acest sens la Directia pentru Plati si Inspectie Sociala din judet. Sa solicite si plata pe perioada anterioara in care n-ati primit-o. Daca ai 18 ani si inca studiezi la liceu sau scoala profesionala atunci, pentru tine, poti depune tu cererea de alocatie.

| TheShadowRo explică (pentru Ioandelasal):

Nu Ne-a Spus Din Ce Cauza Dupa 3 Luni De Cand A Venit Taicămeu In Romania Nu Am Mai Primit Nmk Am Fost La Primărie Ne-o Trimis Undeva La Timișoara Si Nu Nea Explicat Nmk Numai Ca Ii Taiata Când A Întrebat Maicamea De Ce Nu A Mai Zis Nmk Indicând Ca Nici Ea Nu Stie