| Buse_Victor_1997 a întrebat:

Salut tuturor,numele meu este Ştefan. Vreau să ştiu ce locuri de muncă sunt mai căutate dacă termin facultatea de silvicultură sau ingineria lemnului de la Braşov? Cer sfatul, în special, unui absolvent/student sau celor care lucrează în acest domeniu.

1 răspuns:
| Kamiyashiro a răspuns:

Veche intrebare dar cred ca puteai raspund chiar tu deja.
Silvicultura e perfecta pentru un job mai ales ca se taie zilnic masiv pana ramanem fara paduri, adr ai putea ajuta la reimpadurirea tarii. Daca esti padurar poti sa faci curs de port arma si sa vanezi hotii de lemen, ca in counterstrike. Totul legal. Doar ca am auzit si citit dese cazuri cadn padurarii au fost lichidati de mafia lemnului. Deci iti recomand si cursuri de shooting si self defence. Sunt paduri in care hotii de lemne nu calca deoarece stiu ca padurarul e unul adevarat care nu poate fi omorat asa usor.
Ca inginerie a lemnului, poti ajunge patron l; a un atelier de tamplarie sau fabrica care exporta produse finite in exterior. Ar contribui la PIB-ul Romaniei si ar diminua exportul de materii prime brute, deci ai putea sa adaugi valoare lemnului brut si sa fie exportat ca produs finit.