| Rares12345678 a întrebat:

Aș vrea să știu cât mai multe despre meseria de pilot de linie sau militar.(salariu,program de lucru, ce școală trebuie să faci și cât te costă aceasta). Dau fundă pentru un răspuns detaliat

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt piloți pe TPU să îți răspundă.
Pilot de linie. Salarul, și școala.
https://greatnews.ro/cat-te-costa-sa-devii-pilot-de-avion/

| TheGentleman a răspuns:

La noi în țară nu există școală de aviație. Cea mai apropiată se află în Ungaria;

Școala este foarte strictă și costisitoare, se fac examinări medicale și psihologice amănunțite. Puțini candidați reușesc să ajungă până în etapa începerii cursurilor propriu-zise, și mai puțini care trec testul final.

Ca să-ți faci o idee despre ce înseamnă să pilotezi avioane, joacă-te Flight Simulator X sau așteaptă puțin și se va lansa Flight Simulator 11 happy

| TheGentleman a răspuns (pentru Rares12345678):

El vrea pilot de linie, nu amator. Că așa poți face cursuri la orice aerodrom

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TheGentleman):

Pai de la amator la pilot de linie ajungi destul de usor. Sau faci frumos armata la aviatie si dupa aia pac! In alta ordine de idei, mai degraba controlor de trafic decat pilot. Au aia niste salarii... presedintele sau capul bor-ului sunt niste tristi pe linga ei. Bine, si responsabilitatile si stresul sunt mari, dar nu e ca si cum alte joburi stresante ar fi toate platite cu sume de peste 2.500 EUR pentru incepatori... in Romania. Si uite ca in linkurile mentionate de mine aveai si pilot de linie: http://www.aviationacademy.ro/piloti_avion.html

| Rares12345678 explică (pentru GabiDumitrescu):

Iți mulțumesc

| Rares12345678 explică (pentru TheGentleman):

Știu jocul