| NYØ2002 a întrebat:

Ce părere aveți de meseria de frizer, e asa grea? Taica-miu spune că-i bănoasă ca se fac bani mulți iar eu i-am spus ca e foarte greu să tunzi, mai ales pierdutul ală de prin părți!
Eu mai am clasa a 12 a și termin liceul si am zis că dacă tot nu iau bacul,fac un curs!
Faza e ca nu stiu cum sa incep, eu mereu mă gândesc la planuri pe viitor!
Eu vreau sa ma mut din orasul meu că mă simt ca intr-o cușcă!
Cursurile vreau să le fac la Cluj Napoca si tot in Cluj să mă mut! Mereu mă gandeam ce să fac, cati bani imi trebuie!
Numai cursul costă 1600 de lei +unde să stau, cu chirie nu stiu! Ma mai gandeam ca dupa ce termin scoala sa iau 6 luni somaj si sa fac un curs de bucatar(cand termin cursul primesc niste bani cam in jur de 3000 lei).
Eu mă mai gandeam sa iau un coleg din clasa adica ca sa avem acelasi viitor,adică să ne facem amandoi frizeri, sa ne deschidem un salon si banii sa ii adunam la comun sau sa ii impartim pe jumate si sa locuim impreuna intr-un apartament cu 2 camere. Adica sa fie o camera a mea si una a lui și asa cred că ar fi și viața mai ușoară, platim totul pe jumate! Si daca e sa ne facem fiecare cate o iubită, sa stam cate 2 intr-o cameră daca stiti la ce ma refer.

35 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Bruno92 a răspuns:

Băgate in domeniul IT mai bine. acolo găsești și o fata calumea

| Alverto a răspuns:

Luăm ex lui Adrian Niculescu
A început să tundă oamenii în propriul dormitor (stătea cu chirie)
Iar acum are unele dintre cele mai bune școli de tuns (hairstyling)
Recomand să urmărești cele mai populare videoclipuri de ale lui (YouTube)

| NYØ2002 explică (pentru Excalibur09):

Eu de abia trec clasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e greu, ca d-asta se face curs de frizerie, ca să nu greșești tunsoarea. La barbershop se fac bani frumoși. Un serviciu complet (tuns, masaj capilar, aranjat) costa 100 lei.

Răspuns utilizator avertizat
| GeoforceExperience a răspuns (pentru NYØ2002):

Pai inveti. Ce scuze is astea? Sunt copiii bolnavii de cancer care ar vrea sa se duca la scoala si tu nu poti sa iei un amarat de bac?

| NYØ2002 explică (pentru Excalibur09):

Dar ma duc in alta tara si nu vreau asta, in Romania vreau sa raman

Răspuns utilizator avertizat
| NYØ2002 explică (pentru GeoforceExperience):

Eu am luat 2 la simulare la mate, am facut pregatire la clasele 5-8 ca tot corigent am ramas! Is foarte foarte slab la mate, nici media 5 la mate nu am luat-o pe merit, nimic nu stiu? daca ai pierdut firul nu mai ai ce face! Am noroc ca am o doamna de treaba si nu ma lasa corigent! Nu toti pot lua bacul, nu toti au aceeasi memorie, nu toti au aceeasi tinere de minte!

| NYØ2002 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu toti vor tot ce zici tu, doar tuns, facut parul si gata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NYØ2002):

Pai pui preț mai mare doar pentru tuns, 60 lei.

| EUeStEEu a răspuns:

Meseria de frizer este, într-adevăr, bănoasă, dar este și migăloasă, însă daca ai fi un frizer(presupun că ești băiat) bun tu.as sugera sa merg in străinătate pentru. Că acolo știi și tu cum sunt banii... Succes!

| NYØ2002 explică (pentru anonim_4396):

Ce am innebunit! Pretul e foarte mare 60 de lei! La noi tunsoarea e 25-30 lei!

| GeoforceExperience a răspuns (pentru NYØ2002):

Da ma tu spui ca nu toti au aceeasi memorie dar ala care are cancer si vrea sa se duca la o scoala ce zici? Nu te multumesti ca te-ai nascut sanatos fara probleme? Uite de exemplu eu aveam unu la scoala care avea probleme grave psihice si o dat bacu matematica la varsta de 16 ani. Daca ala o putut si o avut probleme grave, de ce nu poti si tu. Unu care are inteligenta mica tot ia bacu, nu trebuie sa fii inteligent sa iei un amarat de bac doar daca esti la un liceu de mate-info, mate-fizica si vrei sa ai o medie de 9-10 sa intrii la o facultate. Acum chestia e ca nu e problema daca nu vrei sa iei bacu ca poti sa lucrezi in strainatate si tot sa castigi un ban. Eu iti sugerez sa repeti iar anul dar daca nici la anul nu il iei eu iti zic sa sa pleci din tara si sa muncesti la santier castigand 1500-2000 euro daca esti bun de munca si cu timpul daca strangi bani iti cumperi un apartament. De ce nu te-ai gandit la o scoala profesionala daca stiai ca nu poti face fata? Macar daca faceai o scoala de mecanic auto, acum aveai diploma la mana...

| NYØ2002 explică (pentru GeoforceExperience):

Eu voiam doar asa să am un liceu!

| GeoforceExperience a răspuns (pentru NYØ2002):

Pai acum prietene nici bac nu il iei si ramai cu 12 clase care nu inseamna nimic daca nu ai bacu. Unu care o facut scoala profesionala e mai respectat decat tine care nu are bac Eu iti zic sa repeti anul si sa te pui serios ca in Romania fara bac nu faci nimic. Macar ca tot ai 10 clase, nu ai vrea sa te duci la armata ca se castiga binisor

| NYØ2002 explică (pentru GeoforceExperience):

Nu vreau in armata ca nu pot avea parul cum vreau

| ssilver a răspuns:

Iti recomand sa inveti, sa iti iei bacul. Incepe prin a face pregatire vara aceasta la matematica, daca nu te descurci, macar un 5-6 sa iei. Iti va fi foarte greu daca nu ai luat bacalaureatul, pentru ca nu ai mers pe profesionala, sa iei si tu o calificare. Nu te ajuta cu nimic sa ai 12 clase daca nu ai bacul. Motiveaza-te putin si incepe sa lucrezi de vara aceasta la matematica.

| NYØ2002 explică (pentru ssilver):

Pot face un curs după școală! De masior, frizer, editor foto/video, sunt multe cursuri!
Viata să știi că nu are o regulă!
Uite aici un video de la Anonim Motivational!
https://youtu.be/gK7KHNl8xl4
Si profilul meu e bunicel si ce daca e liceu?
Tot practică fac!
Profilul se numeste:Tehnician în activități de comerț! Dacă aș vrea m-as face lucrător comercial! să lucrez la Lidl, Kaufland etc!
Mătușmea ce a realizat dacă a luat bacul și facultatea? Era in constanta si lua putini bani! cam 1500 lei in constanta, o pus-o sa dea și cu mătura, degeaba face facultatea daca nu iti urmezi domeniul respectiv!
Patronii nu prea le intereseaza ce studii ai, ei cer experiență!

| GeoforceExperience a răspuns (pentru NYØ2002):

Amice,nu e asa cum zici tu. O sa iti para rau, acum nu intelegi ca esti mic si vezi toate prostiele pe net. O facultate buna inseamna sa faci ceva gen doctorat, IT-ist, avocat dar daca faci factultate de stintele omului sau politica iti pierzi timpul. Patronii se intereseaza de studii ca daca is vreo 100 care aplica pentru domeniu respectiv, patronu o sa ia doar 5 care au facultate, scoala buna etc. Asa ai face si tu daca ai fii patron. In 2030 aproape 20-30% joburile vor disparea. Trebuie sa te decizi bine acum ca o sa iti para rau

| NYØ2002 explică (pentru GeoforceExperience):

O sa vad eu cum o ma descurc! Meseria de frizer nu o sa dispara oricum, e o meserie! Am vazut că meseria de ospatar o sa dispara

| GeoforceExperience a răspuns (pentru NYØ2002):

Da este o meserie dar chestia e ca acum toate orasele din Romania e plina de frizerii. De exemplu la mine la oras unde populatie e de 50.000 locuitorii sunt vreo 30 frizerii magazine deschise. Sunt asa de multi in cat nici crasmele nu fac fata cu frizerii.

| ssilver a răspuns (pentru NYØ2002):

Eu ti-am recomandat(la fel cum a facut-o toata lumea ce ti-a raspuns) sa iti iei bacul, nu am pomenit nimic de facultate. Ai mai multe sanse sa te angajeze cineva. Daca nu vrei sa muncesti sa iei o amarat de diploma, nu stiu cat o sa reusesti tu. Diploma de bacalaureat e o siguranta in viata. Iti da mai multe sanse la angajare, pentru ca nu stii unde "te va duce" viata

| GeoforceExperience a răspuns (pentru ssilver):

Da, bacu trebuie sa il iei numai decat. Mama mea ca sa se angajeze la agent de paza cu salariu de 8 milioane in 2015 ii trebuia bac altfel nu o primea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dupa cum scrii nu pari genul repetent, chiar daca nu e chiar 100% romana literara. Eu as zice ca poti sa iti pui frumos engleza la punct, sa bagi un pic de tech support, si de acolo sa cresti in ce directie vrei tu.

| NYØ2002 explică (pentru GeoforceExperience):

Mă duc si eu intr-un oraș mai mare! Orasul meu are aproape 30000 de locuitori, Sunt 3 frizerii bune si mai sunt cateva, pana in 10 tot orasul

| NYØ2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am o aplicatie cu care invat engleza? se numeste duonlingo! E o aplicatie destul de bunicica, dupa ce termin toate nivelele incerc sa invat mai departe!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NYØ2002):

Mdah, eu am invatat cu hirtie si pix, ca nu aveam de-astea la dispozitie. Ce sa zic, poate functioneaza, ca e laudata, dar trebuie sa iei si tu treaba in serios si sa incepi - asta mi se pare partea esentiala - sa GINDESTI in engleza. Iar la filme sa te uiti cu subtitrarea in engleza, sub nici o forma in romana.

| NYØ2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai cu ce mă ajută filmele cu scris in engleză daca nu stiu si traducerea?