| acosmin a întrebat:

Salutare. stie cineva daca firma de recrutare Profit Work S.R.L din Bucuresti este serioasa? A plecat cineva afara cu ajutorul lor?

139 răspunsuri:
| acosmin explică:

Deja am facut o cercetare la ITM Bucuresti, unde trebuie sa fie inregistrate toate firmele de recrutare si plasare a fortei de munca, si nu apar inregistrati. deci o bila neagra pana acum. astept si alte informatii

| acosmin explică (pentru Adytzu_Zubby_1985):

Mersi pentru raspuns, am verificat dar din pacate nu apar date care sa ma intereseze... vreau sa stiu daca a avut cineva vreo experienta cu ei, daca sunt seriosi sau tepari, asa cum sunt alte firme in domeniu

| Adytzu_Zubby_1985 a răspuns (pentru acosmin):

Si eu am sunat la ei pentru ca sunt interesat dar deocamdata sunt in dubii nu stiu sigur cat de seriosi sunt..pt ca ei mi-au spus o adresa iar pe internet apare alta? ai idee unde e?

| acosmin explică (pentru Adytzu_Zubby_1985):

Inclin sa cred ca sunt tepari. le-am cerut de saptamana trecuta sa-mi trimita prin mail modelul de contract pe care trebuie sa il semnez cu ei; initial mi-a spus ca o sa mi-l trimita, dar nu am primit nimic, iar dupa ce am mai sunat eu sa le amintesc mi-au spus ca nu se poate, ca trebuie sa il ridice o pers de la ei de la firma. le-am cerut si mai multe detalii despre locul de munca, si nu am primit nici un raspuns concret, tot timpul imi spun ca asta o sa-mi comunice angajatorul, dar cred ca normal ar fi sa stie si ei detalii, sa stie ce locuri de munca ofera. legat de adresa, da, am vazut ca apare alta adresa pe net si eu mi-au dat alta, dar asta nu e neaparat o problema, poate acolo au punctul de lucru. oricum, nu-mi inspira deloc incredere. plus de-asta....eu sunt interesat de posturile de agent de paza in Anglia, nu stiu daca si tu tot de astea; ideea e ca ofera un slariu de aprox. 3000 de lire pe luna, ceea ce inseamna vreo 16 lire pe ora, dupa calculele mele, raportat la programul de lucru pe care zic ei ca l-as avea...dar in Anglia agentii de paza sunt platiti cu 6 lire pe ora, maxim, si astea sunt exceptii, cu 10 lire/h. si atunci, cum de firma asta recruteaza din Romania, si ofera salariile astea? putea sa angajeze si de acolo agenti, pentru ca salariul e f bun si pentru ei. logic ar fi fost sa ne ofere noua un salariu mai mic, sau minim, adica 6 lire/h. dar tu de unde esti?

| Adytzu_Zubby_1985 a răspuns (pentru acosmin):

Salut. eu sunt din Tulcea si caut si eu un loc de munca in strainatate..tot ce am gasit sunt numai tepe si comisionari.iar faptul ca ei nu stiu nimica despre punctul ce lucru si detalii e clar ca este teapa curata. daca pe luna se duc 100 pers si platesc cate 100 lei ...automat fac tufla de bani. mie mi-au spus sa ma duc pana pe data de 21 dec. si pot pleca in max 3 sapt

| acosmin explică (pentru Adytzu_Zubby_1985):

Aha, ma gandeam ca esti din Bucuresti si poti sa faci o verificare la fata locului. exact la chestia asta ma gandeam si eu, nu cer comison mare, dar fiind mic se inscriu multi si se aduna. mai asteptam si alte pareri... poate se gaseste cineva care a avut efectiv de-a face cu ei. mai este timp pana in 21

| Adytzu_Zubby_1985 a răspuns (pentru acosmin):

Doar sa intrebam pe cineva care este din Bucuresti daca ne poate ajuta.dar pentru a intra la ei iti trebuie programaresad

| Mob_Roxy_1960 a răspuns:

Cunoastem o persoana care a fost in Corneliu Coposu, bl. 104.
Acolo mai erau o doamna si un domn care au zis ca ar mai fi plecat cu ei.
Persoana noastra a platit 100 lei si i s-a dat un bon fiscal ( firma exista ), un contract si un CV in limba engleza.
Contractul e standard.
Nu stiu daca e teapa sau nu.
Nu iti garanteaza loc de munca.

| barabi12 a răspuns:

Deci firma cere 100 lei pentru a transmite cv noastre dar nu altceva, si esti obligat sa platesti suma nu se poate negocia, o firma serioasa nu raspunde asa.Inainte zice ca nu percepe nici un comision dar totus cere bani. http://firmetepare.ucoz.ro/

| acosmin explică (pentru Mob_Roxy_1960):

Mersi de raspuns. ar putea persoana sa trimita contractul acela prin mail? sa il vedem si noi cum arata inainte sa luam o decizie?
Acele doua pers care au mai plecat cu ei...d c s-au intors asa repede in tara? firma e infiintata de un an de zile...luand in considerare ca au fost primele pers intermediate de ei, inseamna ca au gasit de lucru cel mai devreme in ianuarie 2012..si deja sunt in tara? daca era contractul de 6 luni sa zicem, pana acum ar fi gasit altul. parerea mea

| acosmin explică (pentru barabi12):

Ai avut de-a face cu ei? sau la ce te referi cand spui ca nu percepe comision dar totusi...
m-am uitat si eu pe site-ul ala de care amintesti in comentariu, dar nu am gasit nimic despre ei

| barabi12 a răspuns (pentru acosmin):

Aici am scris despre ei, http://firmetepare.ucoz.ro/forum/2-95-1,si eu caut de lucru dar eu nu am incredere in ei, dupa cercetare, fiecare face cu bani lui ce vrea, pararea mea sa nu legati de ei.Primadata il verifici.anul infintari, la ITM, si comisionul inainte, daca ar fi serioasi nu se uita firma la 100 de lei cand tu trebuie sa dai din primul salar bani grei.Cu cei serios se gandesc la bani din primul salar care e mult mai mare

| acosmin explică (pentru barabi12):

Esti sigur ca ai pus bine link-ul? nu se deschide nimic

| acosmin explică (pentru barabi12):

Da, am gasit acum. astept totusi o parere de la cineva care a avut contact direct cu ei...care a semnat contractul acela, a platit 100 de lei...ce s-a inntamplat? i-au gasit de lucru sau nu?

| acosmin explică (pentru Adytzu_Zubby_1985):

Ce ai mai facut? ai aplicat?

| acosmin explică (pentru acosmin):

Eu am riscat pana la urma 100 de lei si am incheiat contractul cu ei. astept rezultatele luna viitoare, si o sa revin cu raspunsul.

| optimus123 a răspuns:

Mah am fost si eu sapt trecuta, iar k si tine am riscat si eu 100 de lei pentru paznic anglia...acum ramane de vazut a zis ca dupa sarbatori o sa ma sune aia din Anglia si sa mai revin si eu cu un tel la ei la firma. Pe langa asta am mai optat pentru irlanda la curatenie si belgia la o fabrica.in orice caz am vazut o gramada de oameni venind acolo, ce imi pare rau k nu m-am bagat si eu in seama cu ei sa vad care are habar daca firma a mai recrutat pe careva. tinem legatura.am vazut si eu apoi cand am venit acasa k firma are adresa de la fisc diferita de cea unde am fost eu. om vedea

| optimus123 a răspuns (pentru acosmin):

Lei pentru paznic anglia...acum ramane de vazut a zis ca dupa sarbatori o sa ma sune aia din Anglia si sa mai revin si eu cu un tel la ei la firma. Pe langa asta am mai optat pentru irlanda la curatenie si belgia la o fabrica.in orice caz am vazut o gramada de oameni venind acolo, ce imi pare rau k nu m-am bagat si eu in seama cu ei sa vad care are habar daca firma a mai recrutat pe careva. tinem legatura.am vazut si eu apoi cand am venit acasa k firma are adresa de la fisc diferita de cea unde am fost eu. om vedea. TINEM LEGATURA

| acosmin explică (pentru optimus123):

Din pacate nici eu nu am putut sa fac asta, nu am mers personal sa inchei contractul. ramane sa asteptam, sa vedem ce iese...

| optimus123 a răspuns (pentru acosmin):

Da, oricum am verificat pe situl listafirme.ro dupa ce mi-am facut cont pentru ca si eu eram oleaca ingrijorat in legatura cu faptul ca firma avea adrese diferite, de fapt acolo unde am fost e puctul de lucru. daca iti faci cont pe situ respectiv vei citi in sectiunea monitorul oficial ca punctuln de lucru are o adresa si firma alta adresa, asa ca acum mai ramane de vazut daca sunt tzepari sau nu...tu pentru ce ai optat?

| acosmin explică (pentru optimus123):

Tot agent de paza. pe mine nu ma ingrijoreaza chestia cu adresa, ci faptul ca nu am gasit alte informatii despre ei, nu e nimeni care a avut relatii anterioare cu ei...si nici cei cu care am vb de acolo nu mi-au inspirat incredere

| optimus123 a răspuns (pentru acosmin):

Da si pe mine tot asta ma ingrijoreaza. Tie cand ti-au zis ca o sa te contacteze aia din Anglia? Sau ce anume ti-au zis.

| acosmin explică (pentru optimus123):

Si asta e dubios...nici o data concreta. in ianuarie...asa ca acum astept

| optimus123 a răspuns (pentru acosmin):

Mi-au zis sa sun dupa 7 la ei la agentie pentru alte informatii, au zis ca acum de sarb cei de la resurse umane in Anglia au si ei liber pana mea om vedea.

| optimus123 a răspuns (pentru optimus123):

Am sunat azi si mi s-a spus ca agentia din Anglia pentru paza nu a inceput inca sa faca selectiile in schimb pentru belgia la fabrica de ambalat si irlanda la curatenie cica deja au inceput cu selectiile. asa mi-au spus acum ramane sa astept si de la tine daca suni sa-mi spui si mie ce ti-au zis.

| acosmin explică (pentru optimus123):

Acum am vb si eu. numai la sf lunii mi-au zis ca o sa se faca selectia pentru Anglia. de celelalte nu am intrebat pentru ca nu am aplicat. tinem legatura daca apar noutati

| macoiulian a răspuns:

Buna ziua! ma gandesc sa aplic si eu pentru un post de agent de paza Anglia si sa apelez la aceasta firma.Am primit numarul de telefon de la o cunostiinta al carei baiat a plecat in constructii in luna decembrie insa sunt un pic sceptic si va spun si de ce.In primul rand am verificat firma si nu este agentie de plasare ci agentie de prelucrarea datelor cu caracter persona, am verificat si pb cu sediul si da apar 2 adrese.Una din sectorul 6 acolo este sediul social si una din sector 3 unde se afla punctul de lucru, insa acest lucru este normal.Problema e ca sa presupunem ca sunt ales ....in cazul acesta din cate am inteles de la ei discutia si negocierea o sa fie intre mine si angajator, firma profit work nu mai are nici o legatura din momentual ala, ce vreau eu sa stiu e unde ma pot interesa de firma angajatoare daca este serioasa si respecta contractul, ce garantie am eu ca ceea ce o sa semnez este si real? O sa ma mai interesez pe parcurs la persoana care a plecat in constructii sa vedem daca se respecta ce a semnat.

| vasilicaioana a răspuns:

.