| Gabriel123 a întrebat:

Salutare TPUhappy. Se poate intra la academia de politie la SRI din clasa a IX-a? Daca da, care e media minima acceptata?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Academia de Politie este ca un fel de Universitate, in cadrul careia functioneaza mai multe Facultati (de Politie, de Pompieri, de Arhivistica si CNAI - Colegiul National de Afaceri Interne). Deci trebuie sa termini un liceu si abia dupa aceea poti da admitere la Academie. Pentru mai multe detalii, vezi aici:
http://www.academiadepolitie.ro/

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru politie si SRI studiile sunt diferite, exista Academia de Politie si Academia Nationala de Informatii si la acestea se intra prin admitere doar dupa terminarea liceului cu diploma de bacalaureat. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Răspunsurile celelalte sunt bune, vreau să fac o doar o mică precizare: ca să intri la ANI (pentru SRI), nu e obligatoriu să faci un liceu militar. E obligatoriu însă să ai medii mari, media 10 la purtare, să ai un bagaj solid de cunoștințe în TOATE domeniile culturii generale, să ai o pregătire fizică foarte bună - rezistență și viteză, să știi foarte bine cel puțin engleza sau altă limbă de circulație internațională, dar foarte bine, fiindcă vei da teste la toate acestea. Mda, și să nu faci prostii în viața privată (droguri, furturi, violuri etc. fiindcă vei fi verificat cu mare atenție!)
Acum, un mic ajutor la română http://lecturirecenzate.ro/ și http://lecturi-scolare.blogspot.com/

| CreierSupersonic a răspuns:

Academia de politie e dupa ce termini liceul happy pentru a face liceul militar trebuia sa te inscrii acum mult timp si sa dai niste probe, se intra usor.Academia de politie e dupa liceu!