| CatalinBRG33 a întrebat:

Salutare Tuturor! Ce presupune munca unui inginer silvic si ce salariu are?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cam astea:

FISA POSTULUI
I Date generale
1. Postul : inginer
2. Pozitia din statuI functii: 2
3. Compartlmentul:
4. Cerinte
a). Studii -Studii superioare de specialitate de lunga durata
b). Experienta -2 ani experienta in functia de inginer silvic in sector
c).Sa aiba gradul de cel putin inginer silvic III
5. Relatii ierarhice
a).de subordonare
-este subordonat sefului de ocol
b) functionale:
-cu personalul din cadrul ocolului silvic
-inlocuieste seful de ocol, pe baza imputernicirii date de acesta.
c) de colaborare
-in cadrul sarcinilor de serviciu, cu personalul din conducerea asociatiei, structurile
silvice, agenti economici, organele administratiei locale, etc., conform delegatiei primite din partea
sefului de ocol.
II Atributii, lucrari, sarcini
-este inlocuitorul de drept al sefului de ocol, in limitele de competenta stabilite de
acesta, pe perioada cit acesta lipseste din raza de activitate a ocolului;
-indeplineste atributiile care revin personalului silvic potrivit legii, in aplicarea
prevederilor legale;
-asigura integritatea fondului forestier national si a vegetatiei forestiere din afara
fondului forestier din administratia ocolului silvic,
-asigura gospodarirea durabila a padurilor pe baza amenajamentelor silvice si a
studiilor de transformare a pasunilor, urmarind sporirea continua a calitatii si functionalitatii
acestora;
-intocmeste tema de proiectare privind amenajarea padurilor din raza ocolului si
colaboreaza cu organele de proiectare, in vederea executarii de buna calitate a lucrarilor de
amenajarea padurii si participa la receptia lor;
-organizeaza si asigura recoltarea materialelor forestiere de reproducere (seminte,
butasi) selectionate din rezervatii de seminte, plantaje sau arborete surse de seminte;
-organizeaza si asigura productia de puieti forestieri in pepiniere, in concordanta cu
necesarul pentru realizarea programului de impaduriri al ocolului, precum si realizarea indicilor de
productie pe specji;
-organizeaza si executa in conformitate cu prevederile amenajamentelor silvice si a
altor studii de specialitate lucrarile de regenerare si reconstructie ecologica a padurjlor si de
intretinere a semintisurilor si plantatiilor

sunt ok?

| Alverto a răspuns:

El se ocupa cu calculele în pădure. Pe când un pădurar se ocupa de protectia pădurii și de îndrumare a vizitatorilor. Salariu nu știu să îți spun, dar fiind inginer mă gândesc că nu deloc putin