| 2021CorvetteStingray a întrebat:

Sunt la liceu de informatica, la ce facultate dau?
Am auzit ca plata la cibernetica e top dar e greu tare.
Ma descurc cu mate si restul dar ma gandeam la ceva mai usor cum ar fi software developer. Ce facultate recomandati pentru software developer? Pot depune un efort mai mare sa iau un job dar jobul in sine sa nu fie prea stresant. Ce sfaturi aveti?

1 răspuns:
| JustDeedee a răspuns:

Salut! Nu e neapărat să intri la plată la o facultate. Chiar dacă în vară ești admis la cu plată, de cele mai multe ori la următoarea repartizarea ești admis la buget sau chiar și în toamnă la începerea facultății există posibilitatea asta deoarece foarte mulți oameni se înscriu, dar renunță pe urmă pentru a ocupa locul la facultatea dorită. E foarte bine să îți pui mai multe opțiuni, de aceea se întâmplă de multe ori ca persoanele care își doresc să fie la o anumită facultate ajung în prima fază la cu plată, dar părerea mea e să nu te stresezi prea mult. Poți încerca Cibernetică, Robotică, Calculatoare etc. În plus, nu contează cât efort depui în facultatea, asta nu înseamnă că la primul tău job o să fii foarte bine văzut pentru că nu se face în facultate ceea ce se face la job în majoritatea cazurilor, dar nu trebuie să te sperie lucrul ăsta. Atâta timp cât îți place ceea ce faci și ești axat pe ceea ce faci, nu trebuie să îți faci probleme. Orice job în sine e stresant când nu îți place ceea ce faci, mediul, oamenii etc. Acest lucru nu trebuie să te oprească, oricând poți să îți cauți un job nou în același domeniu, dar la o altă companie unde probabil vei fi mult mai bine văzut.