| Ion_Andrei_Cosmin_1999 a întrebat:

Am si eu o mare nelamurire.
Eu sunt clasa a X-a la un liceu destul de bun din Braila.
Sunt pe profilul Matematica Informatica.
Am venit aici, pe acest profil pentru a deveni programator.
Stiu ca timpul trece rapid, o sa ajung a 12-a si deja m-am decis sa intru intr-o facultate, la politehnica, la automatica si calculatoare, pentru ca acolo am cele mai multe usi pentru viitorul meu de programator.
Am o mare problema in schimb. Am auzit ca la admitere dau test la fizica si mate. La mate ma descurc pot zice, algebra, geometrie, mai putin la trigonometrie. Dar la fizica sunt total paleta. Am fost un prost, neatent din clasa a 6-a la fizica, si nu am inteles mare branaza.
Ce imi propuneti, sa incep cu pregatiri la fizica din clasa a x-10 si sa o iau de la inceput cu ea?
La facultate am auzit ca fac primii 2 ani fizica, primul fiind cel mai greu, iar dupa va fi mult mai usor, dar voi face ore de hardware si software. Imi poate si mie explica cine cum merg lucrurile acolo? Cat de greu este, etc? Multumesc anticipat big grin

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Aceasta facultate este foarte grea si foarte cautata, motiv pentru care aici vin numai tineri foarte bine pregatiti. In primii doi ani vei face foarte multa matematica si fizica, de tot felul, la un nivel foarte inalt, motiv pentru care, la stat, multi studenti se pierd pe drum. Daca tu zici ca stai bine cu matematica, atunci nu-ti va fi greu sa incepi sa-ti pui la punct si fizica, dar fara meditatii, decat eventual, cele facute in cadrul scolii, gratuit. Manualele scolare de fizica si eventual o culegere buna cu probleme (si rezolvate) sunt suficiente.

| Nemessys a răspuns:

1. Daca ai ceva timp liber in weekend-uri de ex, da, poti face pregatiri la fizica. Si mai bine asa decat sa te duci la facultate asa... nepregratit. Multa bafta si sper sa ajungi ceea ce-ti doresti! big grin
Cat despre facultate, de ce sa ofer un raspuns prost doar de dragul de a-l oferi? Nu stiu cum e, imi pare rau sad