| Monyyyyy a întrebat:

Un elev care a fost la profil tehnic in liceu poate face fata la politehnica? Nu la calculatoare,la elecric, energetica etc?

5 răspunsuri:
| TeIauLaMisto a răspuns:

Poate, dar nu se stie daca poate.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate, daca il duce mintea si este dispus sa invete.

| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca supraestimezi politehnicile. Daca elevul ala vrea sa termine facultatea si merge la scoala cred ca poate sa termine lejer.

| Monyyyyy explică (pentru RoCkKiD):

Alti mi-au zis ca doar cu M1 sad

| RoCkKiD a răspuns (pentru Monyyyyy):

Faza e in felul urmator. Nu toti stiu matematica la nivelul ala.e adevarat ca unii elevi vin cu cunostine solide din liceu dar aia nu sunt grosul populatiei de studenti.

In momentul asta (si probabil pentru multa vreme) universitatile sunt subfinantate adica nu isi permit sa scape de studenti ca pierd bani. Politehnicile au multe locuri la buget si cam toata lumea e la fara taxa deci daca te pica si scapa de tine pierd banii pe care statul ii plateste sa te educe.

E mai lunga povestea dar daca te duci la cursuri si iti dai silinta merge si fara sa fii un geniu al matematicii.