| Elisaa7 a întrebat:

Unde poate lucra o asistenta sociala? si ce parere aveti despre acest job? funda pentru cel mai ok raspuns

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Cum ai rezolvat cu limbile straine pana la urma?
dupa facultatea asta in care poti lucra in special ca bugetar, deci cu salariu mic si medii problematice faci un masterat pe resurse umane si ai sanse mult mai multe sa-ti gasesti in job bun si bine platit.

| guardian18angel a răspuns:

O asistenta sociala poate lucra la primarie, intr-un centru de batrani, azil, daca-i pana acolo, la ONG-uri de diferite domenii, spre exemplu, protectia copilului, sau abuzul contra femeilor, sau violenta domestica. Orice are legatura cu asta.

Ma rog, in Romania inca nu sunt atat de raspandite joburile astea si nu sunt valorificate asa cum ar fi trebuit, datorita comunismului care a interzis asa ceva pana in anii 90'. Celelalte tari au implementata ideea de ajutor social din mai multe puncte de vedere de zeci de ani, deci ei sunt obisnuiti, insa romanii nu sunt mai deloc.

De cate ori le zic oamenilor ca sunt la Asistenta Sociala, ma intreaba, dar mereu:,, Cu ce se ocupa asta?"

Nici nu se castiga foarte bine, din asta, din pacate, si la practica aflii cat de in regula sunt oamenii cu asistentii sociali, ei find niste detectivi, daca-i pana acolo, care organizeaza anchete sociale pentru a deduce sau a demonstra ce trebuie facut pentru rezolvarea problemei in cazul investigat.

Oricum, daca te vei angaja in domeniul respectiv, iti doresc succes si... ai grija happy

| aryenutzaa a răspuns:

O asistenta sociala poate lucra intr-o primarie sau un centru unde sunt copii abandonati sau luati din familii pentru un anumit motiv. Jobul este foarte frumos daca iti place sa stai in preajma copiilor.