| Paraschiv_Mary_1998 a întrebat:

Vreau sa urmez o cariera in limbi straine, sau traducere. M-ar interesa sa intru la o facultate de Limbi Moderne Aplicate. Dar ca nu gasesc daca e nevoie sa stiu neaparat 2 limbi straine sau e ok si cu 1 limba straine si romana, sau daca admiterea e pe baza de concurs de dosar sau examene. M-ati putea lamuri

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

La admiterea la facultatea de litere -UBB Cluj, candidatii absolventi( de liceu) pentru specializarea limbi moderne aplicate trebuie sa cunoasca doua limbi straine la nivel avansat! Examenul de admitere consta in proba de competenta lingvistica la cele doua limbi straine. Promovarea probei de competenta lingvistica la cele doua limbi straine este conditionata de promovarea fiecarei componente lingvistice scrise si orale---- vezi in regulamentul admiterii 2016 :http://lett.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/regulament_admitere2016.pdf
tot in regulament vei gasi echivalarea certificatelor lingvistice internationale!

p.s. Pentru candidatii absolventi de liceu, nota la limba romana de la bac si media generala a examenului de bac servesc doar la departajarea candidatilor cu punctaj egal.