| alaex a întrebat:

Am si eu o intrebare daca nu supar pe nimeni. Am o casa la tara si vreau sa trag apa in casa sa fac o baie, o bucatarie si vara sa fac o instalatie sa ud gradina cu picatora la planta. Acum urmeaza intrebarea: ce hidrofor pot sa folosesc pentru un consum mic fara sa-mi ia pielea de pe mine la curent la factura. E vb de o baie si bucatarie, atat, si vara din cand in cand la un solar micut o instalatie de udare prin picatura. Care ar fi avantajul? Ca am si put si am si retea de apa la poarta si nu stiu ce sa fac, sa trag apa din put cu un hidrofor, ori sa ma leg la reteaua de apa? Va rog ajutati-ma ca sunt in necunostinta de cauza si nu stiu ce sa fac. Ma gandesc ca hidroforul consuma mult curent, ma gandesc ca daca ma leg la reteaua de apa la fel. Care ar fi cea mai buna alegere fara un consum mare?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
62 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru untu):

Am avut un canal din beton de reparatii auto in fata garajului la a carei utilizare am renuntat si am turnat placa pe el. Daca e sa-l faci de la 0 pentru rezervor de apa nu recomand pentru ca e cam costisitor. Am tras 2 burlane din fata casei si unul de pe un garaj de 50 mp in el, ce mare inginerie?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru alaex):

Relatarea cu sora si hidroforul ei e basm de speriat analfabetii. Totul se bazeaza pe calcule, daca esti in stare de aritmetica de cl a 3 a. Pretul curentului e cca 0, 6 lei. Daca respectabila ta sora consuma cu hidroforul curent de 400, considerand un hidrofor de 1 kw inseamna ca foloseste hidroforul 666 de ore in total lunar. Cum cel mai mic hidrofor ( 24 l ) scoate 3000 l de apa/ora lumineaza-ma si pe mine la ce foloseste doamna 2000 de tone de apa lunar ca eu nu-s in stare sa inteleg.

Bula
| Bula a răspuns (pentru alaex):

De regula se consuma 3-8 mc lunar/persoana, la care se adauga apa folosita pentru udat si alte scopuri.
Daca luam o medie de 5mc/persoana lunar = 120mc/an folosit de 2 persoane, in casa. Cu 2 lei metrul cub e 250 mc.
Furtunile si tevile folosite destept costa aproximativ tot atat. Pompa poate fi unul de la strung, rezervoarele: cateva butoaie de plastic sau de tabla, etc.
Mai trebuie un pic de indemanare si poti avea o recolta mare si ieftina.
winking

| alaex explică (pentru Salontanul):

Dumneavoastra aveti dreptate ca si eu tot asa m-am gandit sa fac.o hazna din beton turnata.dar intrebarea este? sa ai fac si fund sau doar sa torna la pereti si att? ca ma gandesc ca dac nu ai torna fund se mai scurge apa an pamant si nu se ancarca asa repede. vreau sa o fac de vreo 4 metri adancime si 2 latime.sa cofrez pereti sa pun plasa de Buzau si fundu sa al las ne turnat pentru ca se mai scurge apa si an pamant.ce ziceti e bine?

| alaex explică (pentru ramon2473):

Aveti dreptate ca nici la mine an judet nu e canalizare.si vreau sa fac hazna. sunt obligat ca nu am canalizare.si vreau sa o fac de 4 m pa 2. fara sa ai mai torn fund ca sa se mai scurga an pamant apa.consum am la o baie si bucatrie cam att.alti ami zic sa o fac ca un bazin cu fund cu tot alti ami spun sa o fac fara fund. acum nu stiu cum e mai bine

| alaex explică (pentru ramon2473):

10 metri e prea adanca zic eu pai cat ciment trebuie sa bagi acolo tone cand o mai termini de turnat antro luna

| alaex explică (pentru ramon2473):

Asa este si la mine an comuna la fel bazine mari pa un teren si de acolo aduce apa la sat.cam cat platesti la factura de apa? pa luna.eu la fel am si fantana si reteaua de apa la poarta. care ar fi avantaju sa ma leg de la retea?

| alaex explică (pentru Salontanul):

Da am fantana an curte si apa e foarte buna.dar sotia ma tot bate la cap ca dac tot am cumparat casa vrea si conditi ca la bloc adica dus wc bucatarie masina spalat.cat m-ar costa asta la luna ca cunsum ma refer? suntem 2 persoane att?

| alaex explică (pentru petrica012):

Nu pun boilar pun un instant pa gaz pa butelie am vazut an dedeman ca pret e 600 de lei si e foarte bun cand vrei apa calda ai dai drumu si ancalzeste apa instant se monteaza o butelie de aragaz si e perfect

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru alaex):

Costurile de incalzit apa cu butelie sunt egale cu cele cu boiler pe curent. Daca tu ai placerea de a monta un instant pe gaz mai complicat decat un boiler electric si sa mai mergi si sa schimbi butelia e altceva. Si mai vorbim dupa ce faci un dus de la instant pe gaz ca ba te opareste ba te raceste, nu poti regla apa sa curga cu temperatura constanta mai ales daca ai hidrofor.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru alaex):

Tu ai impresia ca fosa e o jucarie si alegi raspunsurile care iti plac - http://www.misiuneacasa.ro/......4%83/page3
http://www.fose-septice.net/......r-septice/

Răspuns utilizator avertizat
| alaex explică (pentru ramon2473):

Pai si cam cat de mare sa fie cat de adanca eu nu o fac din piatra o fac din beton armat

| alaex explică (pentru ramon2473):

Pai am vazut ceva pa lemne care se monteaza an soba si de acolo ancalzeste apa. asta iarna.dar vara ce fac? fac focu an casa sa ancalzesc apa

| alaex explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cam cat ar consuma un boilar pa luna? eu acum sunt an Spania si am un apartament akiriat.si apa si aragazu merge pa o buteleie de aragaz amundua.cand vreau sa fac baie aprind instantu de ancalzit si gata. dupa ce termin al ankid.si vreau sa spun ca am dintr-o butelie de aragaz o luna si gatit si baie 2 persoane eu cu sotia am ramas uimit ce bun poatesa fie.si a-si face treaba bine instantu e ca o centrala dac are scapari ceva de gaze nu porneste dac al aprinzi an primul minut ai apa calda rapid

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru alaex):

Nu trebuie fund si nu trebuie betonata complet. Poti sa faci cu pietre cladite sau pavaj ecologic: http://www.pavele-dale.ro/preturi-ieftine/pavaj-ecologic/

Răspuns utilizator avertizat
| alaex explică (pentru ramon2473):

Pai dac nu mai torni nimic nu se surpa groapa? eu zic ca e prea mare 15 metri adáncime.eu vreau sa fac haznaua an curte undeva lángá poarta ca sa poata scoata vidanja.si baia o fac an casa

| alaex explică (pentru Salontanul):

Adicá sa nu betonez jos spuneti.dar pereti trebuie turnati si sa-i las cauri asa an preti pentru infiltrare sa se mai scurga apa an pámánt si cred ca e de ajuns 4 pá 2 latime?

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru alaex):

Da. Asa este bine! Adancimea poate fi si ea de maxim 2 metri.

| relian a răspuns:

laughing scuze dar esti roman sau? intreb ca vad vorbesti limbi straine sau poate nu inteleg eu bine laughing la scoala nu ai fost deloc? Daca nu ai fost la scoala asa trebuie sa incepi, sa te scuzi ca scrii cum te pricepi, ca nu ai scoala deloc si dupa incepeai sa desenezi laughing

| apopa2024 a răspuns:

Aveți nevoie de servicii profesioniste pentru repararea, renovarea și montarea acoperișurilor? Aici veți găsi maeștri experimentați -

https://anunturi-reparatii-acoperis.ro/

| apopa2024 a răspuns:

ACOPERISURI PROFESIONALE ADV SRL specializata in lucrari pentru acoperisuri executa cu profesionalism si garantie la cele mai mici preturi lucrari de Izolare Acoperis.Pentru mai multe detalii accesati site ul nostru https://acoperisurilacheie.eu/

| apopa2024 a răspuns (pentru Bula):

Sc SG MIKY PROD CONSTRUCT SRLspecializata in lucrari pentru acoperisuri executa cu profesionalism si garantie la cele mai mici preturi Reparare Acoperis. Pentru mai multe detalii accesati site ul nostru https://expertacoperisuri.eu/

Bula
| Bula a răspuns (pentru alaex):

La noi, metrul cub de apa costa cca. 10 lei + inca atat canalizarea (total cca. 20lei), iar 2 persoane consumam lunar 7-10 l apa.
Udatul nu facem din reteaua de apa, ci cu apa de ploaie adunata in recipiente (butoaie de plastic, vane de baie defecte, bazin).