| Errnesto a întrebat:

Buna, am si eu un aer conditionat dar de la un timp acea clapeta este blocata intr-un singur loc(pana acum se rotea), alte probleme nu mai are, dar chiar si cand il opresc ramane deschisa iar daca o mut manual cand il pornesc tot o da in sus si ramane blocata.Ce as putea sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Clapeta aia care dirijeaza aerul are un buton,sau daca nul vezi,il ai pe telecomanda,iar daca e pus OFF atunci nu se mai misca deloc.
Verifica atit pe aparat cit si pe telecomanda,sau daca ai manualul citeste acolo si o sa gasesti sigur acel buton.

Daca butonul este On si tot nu se misca,atunci o fi sarit de pe rotita aia dintata.
Acea clapeta ce spui la un capat este cuplata cu o rotita dintata de plastic,iar la capatul alantu are doara un pin ce sta intr-un locas,gaura etc.
Deci ori ai butonul OFF,ori s-a rupt rotita la clapeta, ori sa decuplat rotita clapetei de pe rotita motorasului ce o misca, ori acel pinu so fi rupt si clapeta sta asa blocata in acea pozitie.

Deci trebuie sa veririfici, cel mai bun ar fi sa scoti carcasa aia de plastic, apoi clapeta ramane pe aparat si vezi exact care este problema.
Dar sa scoti carcasa de plastic, nu stiu daca e usor pentru tine.Adica aia se da jos usor, este prinsa doara in vreo 4-5 surubase si cateva cele de plastic.
In sf daca nu ai mai deconectat, daca nu te pricepi sa surubaresti, atunci nu te baga, cheama pe cineva care se pricepe si te rezolva ala.
Dar cum am zis mai intii verifica daca butonul este OFF. Bafta

2 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Ai un buton pe telecomanda "swing". Foloseste-l.

| Utilizatornew25 a răspuns:

Buna, încearcă sa iei legatura cu un specialist, posbil sa fie un senzor stricat!