| plasmaticus a întrebat:

Buna,

Cu ce recomandati sa lipesc placile de plexyglas?
Ce solutie de lipit ar fi buna?

Mersi

27 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu picatura sau cu poxypol

| Lukasssz a răspuns:

Cu calcatorulhee hee

| 19flo79 a răspuns:

Silicon sanitar.
Este transparent, alb sau colorat

| floresdemayo a răspuns (pentru 19flo79):

Din curiozitate, cu ce se pot tăia (micșora)?

| 19flo79 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu stiu sigur dar poti incerca cu o panza de bomfaier sau chiar cu un cutter daca nu e gros...

| plasmaticus explică (pentru floresdemayo):

Eu cred ca merge cu un cutter, la inceput apesi usor, apoi din ce in ce mai tare.
Asa am vazut intr-un video

| Salontanul a răspuns (pentru 19flo79):

Sunt curios cum lipesti cu bomfaierul sau cutterul?! De cand aceste doua unelte sunt solutii?

| Salontanul a răspuns (pentru plasmaticus):

Tu ai citit intrebarea?

| plasmaticus explică (pentru Salontanul):

Daca ai fi atent la intrebare si nu te-ai umfla in pene aiurea, ai vedea ca a raspuns la intrebarea cuiva care a comentat pentru taiere.

| plasmaticus explică (pentru Salontanul):

Da, am citit, culmea eu sunt ala care a si facut postarea de baza. Tu ai citit bine pe aici?

| Salontanul a răspuns (pentru plasmaticus):

Chiar nu te inteleg! Era vorba de substanta de lipit. De cand pana cand bomfaierul si cutterul sunt substante de lipit. Ala ti-a raspuns si el aiurea.

| 19flo79 a răspuns (pentru Salontanul):

Intreba cineva cum poate taia plexiglasu, ce te agiti ca sifonu?

| plasmaticus explică (pentru Salontanul):

Persoana respectiva raspunsese cuiva care a intrebat exact ceva invers decat intrebasem eu. E firesc, fiecare intreaba ce-l doare. Imi cer scuze cu exagerarile mele din raspunsul anterior.

| Salontanul a răspuns (pentru plasmaticus):

Nu-i bai! probabil ca a fost sters raspunsul ala! Sa fii sanatos!

| Salontanul a răspuns (pentru 19flo79):

Alo! Cetatene! Incearca sa te abtii de la jigniri. Sifon sa-i spui cui te-a facut!

| floresdemayo a răspuns (pentru plasmaticus):

Multumesc mult.
Nu functionează cu cutterul. Materialul e mult prea rezistent/ dur, indifetent de calitatea cutterului.

Poate as rezolva doar cu un fierastrău electric. Sau cum a spus băiatul de mai sus.

| 19flo79 a răspuns (pentru floresdemayo):

Am incercat eu cu fierastrau electric si am crapat plaxicul laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru 19flo79):

Vai, serios?!

| 19flo79 a răspuns (pentru floresdemayo):

Serios, ca este casant si sar bucati din el...
Oricum, tu incearca si pe urma spune si aici happy

| floresdemayo a răspuns (pentru 19flo79):

Nu am zis că nu (te) cred, doar că eu (încă) speram să-i vin de hac, în acest mod. sad

| relian a răspuns (pentru floresdemayo):

Este un cutter special pentru taiat plastic, ce vrei tu sa tai.Asta manual,in rest sunt si electrice.
Mai poti folosi si un cutter obisnuit, al ce ai zis tu ca nu merge, doar ca treci de mai multe ori lama pe aceiasi urma, apoi pui plasticul pe o suprafata dreapta, pe masa, taiatura in afara si apesi, se va rupe pe taietura.

Cu acel cutit special de taiat plastic, la fel se procedeaza, doar ca tragi doara de 3 ori si se rupe f usor si daca tii in mana.
Cutitul special, nu doara face sant in material asa cum face o lama obisnuita,el si elimina din material,o face f usor ca este special facut,apoi cu usurinta se rupe exac pe taietura.

Mai poti taia cu un circular,ori pe baterie,ori cu cablu la priza,cu panza pentru plastic,sau chiar cu panza pentru lemn.
In caz ca folosesti lama pentru lemn,vorbim de lama aia circulara,va trebuie sa intorci lama,desfaci lama din circular,o intorci pe cealalta fata, pui la loc si apoi tai, o sa iasa parfum.

Tu cum esti o femeie desteapta happy trebuia deja sa stii, ori sa cauti pe Youtube in cazul in care nu ai mai taiat niciodata.
"How to cut plexiglass "gasesti video cate doresti.

La fel poate si cel care a intrebat cum poti lipi, la fel :how to glue, or how to bond plexiglass, la fel gaseste video diferite, alege ce varainta ii este mai la indemna.La fel si pentru taiere.
Spor la taiat

| plasmaticus explică (pentru relian):

Asa da, raspuns. O sa folosesc si pistolul cu aer cald, fiindca vreau sa si indoi

| cristi202 a răspuns (pentru floresdemayo):

Cel mai bine si mai rapid, cu un ferastrau pendular ("soricel", in termen popular), cu pinza pentru metal, pe viteza mica, altfel exista riscul sa crape. Dar, beneficiul e ca te misti rapid cu el, aprocx. un metru pe minut. La cutter e imposibil daca e mai gros de 1 mm. Cu pinza de bomfaier ia atita timp ca iti doresti sa nu fii inceput happy

| cristi202 a răspuns (pentru floresdemayo):

A, am uitat, ca sa nu existe nici un risc sa crape, pui plexiglasul pe un suport cit se poate de stabil, Daca se poate, ambele parti ale taieturii sa fie sprijinite daca fisia de taiat e larga (atunci ai nevoie de doua suporturi in acelasi plan), incit sa fie o fanta pe care vine facuta taietura, marginile talpei fierastraului sa vine perpendicular dincolo de muchiile suporturilor si trebuie tinut ferm fierastraul, tapla sa stea bine pe plexiglas. Cu cit e mai stabil plexiglasul la taiere, cu atit e mai mica sansa craparii. Dar, cel mai important, viteza mica a fierastraului.

| floresdemayo a răspuns (pentru cristi202):

Multumesc foarte mult!

| cristi202 a răspuns (pentru floresdemayo):

Cu placere!

| madryxz a răspuns:

Cu un pistol de lipit (Silicon)