| Andreeaa1998 a întrebat:

Buna. Câti metri cubi de beton intra in pământ la o fundatie de casa de 36 mp, adancime 80 cm și lățime 30cm?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru calcul mai sunt necesare cateva date:
- inaltimea si latimea elevației
- lungimea totala a fundatiilor (la 36 mp poti avea doar perimetrul de cel putin 24 m liniari, dar poti avea si 2-3 ziduri interioare, care vor creste semnificativ cantitatea de beton necesara)
Daca adancimea de 80 de cm este suficientă, in privinta latimii mie unul mi se pare cam ingusta la 30 de cm. Este doar o parere, daca asa a calculat proiectantul, atunci asa o fi.

| RxTx a răspuns:

Https://mentor-beton.ro/calcul-beton/

Care este formula de calcul?
V = L x l x h
Important: cele trei dimensiuni trebuie sa tine cont de aducerea la același unitate de masura (ex: o sapa cu înălțimea de 15 cm va trebui exprimata in metri, deci va fi de 0, 15 m)
EXEMPLU:
Pentru exemplificare vom calcula cati metri cubi de beton sunt necesari pentru a acoperi un suprafață de 25 de metri lungime cu lățimea de 1, 5 metri si grosimea de 15 centimetri.
Primul calcul este transformarea celor 15 centrimetri in metri.
Formula este: 15 cm / 100 = 0, 15 m.
In continuare formula de calcul va fi: 25 m x 1, 5 m x 0, 15 m = 5, 625 metri cubi
Pentru simplificarea calculului va punem la dispozitie un calculator online care va ajuta simplu si rapid sa realizați aceste calcule.