| Alin5644466 a întrebat:

Buna TPU
Am nevoie urgent de raspuns la intrebare si as dori sa fie adevarat răspunsul.
Azi, 12 august se spala rufe sau nu? Ca am cautat si era intrebare "daca se spala duminica".
Am inteles ca e sărbătoare, dar nu spune daca e importanta

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Și de ce nu ai avea voie să speli, indiferent de zi? Din cauza unor "interdicții" religioase?

Asta chiar nu am să înțeleg niciodată. Chiar dacă ești un om profund religios, tradițiile astea absurde de babe tot ar trebui să ți se pară ridicole.

Hai să presupunem că există un Dumnezeu. Acest Dumnezeu atotputernic a creat tot universul și știe tot ce a fost, este și va fi vreodată.

Și cum stătea Dumnezeu într-o zi și se întreba ce să mai facă cu puterea lui infinită, îi vine o idee genială: să le interzică unor microbi care populează un fir de praf din univers să-și spele chiloții în anumite zile.

Are sens, nu?

| Alin5644466 explică (pentru johnnny123):

Nu sunt religios, doar asta cu spalatul, cand e sarbatoare, o respectam, ca de exemplu nu am postit, de Paste. Ai dreptate, sunt altii care fac păcate mai mari, cum sunt aia in razboi si se omoara. Mulțumesc pentru raspuns

27 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

E sambata bro. laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai mașină de spălat?

| Alin5644466 explică (pentru suntserios):

Ba da, dar am crezut ca e sarbatoare

| suntserios a răspuns (pentru Alin5644466):

Și dacă e nu merge mașina?

| Alin5644466 explică (pentru suntserios):

Ba da, dar stiam ca nu e bine sa speli de sărbătoare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se spală rufe sau nu?
Lunea, martea n-am lucrat,
Că m-am temut de păcat.
Miercuri, la târg am plecat.
Joi am târguit, vineri am venit.
Sâmbăta e a morților,
Dumineca a popilor.
Astfel este bine să ai o zi pe săptămână, fie ea și dumineca, sau sâmbăta, dacă ești sâmbătist, pe care să o respecți. și să te respecți pe tine însuți, în care să nu lucrezi.
Dar știi ce spune însuși Isus când a fost acuzat că vindecă oameni în ziua de Sabat, ziua sfântă la ei, pe vremea aceea, adică că lucrează în zi sfântă? Dumnezeu este Domn și al Sabatului.
Așa că, să nu exagerăm. Ai vite în coteț, în grajd, le dai de mâncare și apă și sâmbăta și dumineca, că ele nu știu de Sabat. Iar dacă ai rămas fără haine curate, mai speli și dumineca, că nu se face gaură în cer.

| Alin5644466 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc pentru răspuns

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Astea sunt traditii pe care numai babele sau fanaticii religiosi le respecta, ai voie sa speli si sa te speli in orice zi, Dumnezeu nu interzice asta niciodata

| Alin5644466 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc pentru răspuns.

| dullcat a răspuns:

Daca nu respecti alte reguli ce tine de religie cred ca degeaba te abtii din a spala duminica. Teoria era ca aceasta e zi de odihna si mers la biserica, dar in ziua de azi haosul si ritmul de munca alert, obositor, ne-a acaparat la propriu.

| Alin5644466 explică (pentru dullcat):

Am înțeles, mulțumesc pentru răspuns

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai nevoie, le speli. Simplu. Daca exista vreun dumnezeu pe undeva, il doare in divinul lui baston ca tu speli sau nu rufe intr-o zi pe care niste auto-intitulati reprezentanti ai lui printre noi au decis sa o numeasca sarbatoare si sa iti zica ce sa faci si ce nu.

| Alin5644466 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am înțeles, multumesc pentru raspuns

| Catrice a răspuns:

Da nu duminica

| Alin5644466 explică (pentru Catrice):

Stiu ca nu duminica, dar crezusem ca e sarbatoare importanta, ca am cautat pe google

| sammie a răspuns:

Ba da, se spala.

| Alin5644466 explică (pentru sammie):

Multumesc pentru raspuns

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu spăl rufe și în ziua de Crăciun sau de Paște dacă e nevoie. Nicăieri în Biblie nu sta scris sa nu speli in zi de sărbătoare. Tradițiile astea au fost inventate de babe ignorante și superstițioase.

Răspuns utilizator avertizat
| pufulescu0o a răspuns:

Cauta pe net un calendar bisericesc ortodox si ai sa vezi ca nu este nici o sarbatoare importanta nici azi si nici maine.
Bine, stiu... maine e duminica dar asta e! Cine are tura de noapte sambata poate sa spele si duminica hainele de munca, nu o face din rautate sau sfidare, zic eu.

| Alin5644466 explică (pentru pufulescu0o):

Am cautat si nu e nicio sarbatoare. Credeam ca e sarbatoare, de aia am intrebat, ca nu am mai stat sa caut calendar