| Johnny3005 a întrebat:

Buna seara! Nu sunt cunoscator, dar as dori sa stiu amperajul unei sigurante de curent continuu prin care trece un curent dw 20-21 volti si un amperaj de maxim 33 amperi. Am citit si prin alte parti, dar raspunsurile erau diferite. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Am scris mai sus:
"Sigurantele se monteaza imediat dupa panouri, cate 16A fiecare.
La intrarea controlerulul se monteaza o siguranta de 36/40A."
Recomand sigurante fuzibile sau automate ETALONATE (nu de serie, facute pe vapor, care numai siguranta nu au (de nivel de declansare).

35 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Siguranta pentru un curent maxim de 33A trebuie sa fie de 36/40/50/63A, in functie de natura consumatorului.

| sierra1 a răspuns:

Ai sarcină un rezistor - atunci la curentul la care vrei să se ardă, pune in plus 15-20%

| Mosotti a răspuns:

Trece o tensiune de 20-21 de volti si trece un curent de maxim 33 Amperi, deci consumatorul trage 33 Amperi ca si curent.
Insa nu stim care e amperajul maxim pe care-l suporta siguranta pana se arde.

Daca maxim 33 amperi se refera ca la peste 33 se arde, atunci 33 de amperi este amperajul (curentul) maxim suportat de siguranta adica ce ai intrebat tu.

Tensiunea se masoara in volti, curentul in amperi. Nu conteaza ca siguranta de curent continuu sau alternativ.

| Johnny3005 explică (pentru Bula):

Multumesc! Era vorba despre 3 panouri fotovoltaice de cate 200wati si cate 11 amperi fiecare, iar siguranta aceasta ar veni inaine de a intra in controlerul Mppt.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Johnny3005):

Asta este putin altceva. happy
Sigurantele se monteaza imediat dupa panouri, cate 16A fiecare.
La intrarea controlerulul se monteaza o siguranta de 36/40A.

| Johnny3005 explică (pentru Bula):

Multumesc pentru raspuns!

regis
| regis a răspuns:

Tu ai panouri de 18V, vezi ca nu se pupa calculele de amperaj, daca pui sigurante pe 230Vwinking.

| Johnny3005 explică (pentru regis):

Pai nu pun de 230 v.

Bula
| Bula a răspuns (pentru regis):

N-are NIMIC tensiunea cu amperajul sigurantelor! tongue

regis
| regis a răspuns (pentru Bula):

Serios? Acu' inteleg cum se aprind casele...

Bula
| Bula a răspuns (pentru regis):

Siguranta este inseriata cu circuitul si se declanseaza /fuzeaza datorat curentului (amperajului) care trece prin ea.
Nu are nici o legatura cu tensiunea, indiferent cat este.

Casele se aprind din cauza proastei alegeri de materiale si executiei nepotrivite.

regis
| regis a răspuns (pentru Bula):

Si cand alegi materialele (in speta sigurantele), cum stabilesti amperajul de care ai nevoie?

Bula
| Bula a răspuns (pentru regis):

Daca e circuit rezistiv, atunci inmultesc curentul maxim proiectat cu cca. 20-25% si aleg siguranta normala cu valoarea standardizata imediat supeioara.
La alimentarea sarcinilor inductive sau capacitive se folosesc sigurante temporizate.
La alimentarea circuitelor electronice cu semiconductoare se folosesc sigurante rapide.

regis
| regis a răspuns (pentru Bula):

Hai ca te apropii. Curentul maxim proiectat?

Bula
| Bula a răspuns (pentru regis):

Da.
Proiectul se face intai, dupa care se achizitioneaza materialele si se face lucrarea.

regis
| regis a răspuns (pentru Bula):

Corect. Iar la proiectare, curentul maxim se estimeaza in baza...

Bula
| Bula a răspuns (pentru regis):

Se estimeaza pe baza tuturor consumatorilor care pot porni deodata in urma revenirii dupa o pauza de curent. tongue

regis
| regis a răspuns (pentru Bula):

Buun... Ca sa nu mai lungim, luam in calcul PUTEREA acestor consumatori. Adica fix produsul dintre tensiune si amperaj, cum le-ai definit tu.
Rezumand, la dimensionarea sigurantelor tinem cont de puterea necesara, care depinde atat de intensitate cat si de tensiune. Daca dimensionam la 18V ca si cand am avea 230, siguranta va fi supradimensionata si nu va proteja suficient de bine circuitul, ceea ce se traduce in risc de incendiu.

Bula
| Bula a răspuns (pentru regis):

Logica gresita!
Siguranta nu functioneaza pe baza puterii consumate, ci DOAR in functie de amperajul care o parcurge!
Indiferent de tensiunea de pe circuit.

regis
| regis a răspuns (pentru Bula):

Nu funcționează, ci se dimensioneaza pe baza puterii consumate. Sau cum ai spus tu, "pe baza tuturor consumatorilor", insumandu-se fix puterile lor.

Bula
| Bula a răspuns (pentru regis):

Se imparte puterea totala cu tensiunea de alimentare si astfel se afla curentul maxim (rezistiv).
Daca intra in calcul si consumatori inductivi si/sau capacitivi, atunci calculul este mai complex (dar deseori se merge doar pe estimare).

regis
| regis a răspuns (pentru Bula):

Exact.
Iar daca imparti la 18 in loc de 230, supradimensionezi siguranța, de vreo 12 ori. Deci practic ramai doar cu protectia la scurtcircuit.

Bula
| Bula a răspuns (pentru regis):

Gresesti!
Faci confuzie mare!
Nu trebuie sa supradimensionezi siguranta de 12 ori! tongue
Daca ai un panou de maxim 690W (20-21 volti si un amperaj de maxim 33 amperi), dupa convertire puterea scade cu cca. 10-15% si va fi cca. 600W.
Pentru aceasta putere, pe primar vei pune siguranta de 40 (36)A, iar la iesire (la 230V) de 3A, temporizat.

regis
| regis a răspuns (pentru Bula):

Stai asa, am zis eu ca trebuie sa supradimensionezi siguranta? Am zis grija la calcule, ca sunt 18V. Ai ajuns la 3A, iar la un moment dat erau 63.

Bula
| Bula a răspuns (pentru regis):

Ia-ti un creion si o hartie si deseneaza-ti ce am spus eu!
Poate astfel vei intelege de ce- si ce am scris.

| Johnny3005 explică (pentru Bula):

Discutiile sunt utile. Dar va rog hotarati-va ce amperaj va avea prima siguranta (cea fuzibila) si ce amperaj va avea cea de-a doua ( cea automata).

regis
| regis a răspuns (pentru Bula):

Eu am inteles foarte bine, ba chiar vad ca ai inteles si tu. Daca urmaresti discutia, vei vedea ca nu te-am contrazis la nici o etapa a raționamentului, pentru ca in fond ai avut dreptate.
Asa ca as folosi creionul doar pentru a sublinia cuvinte cheie, gen "tensiune" sau "volți", respectiv rezultatul final, 3A. QED.

| Johnny3005 explică (pentru regis):

Sper sa nu fi gresit. Am comandat doua separatoare cu fuzibile de 15A care rezista pana 1000 volti, iar cea automata este de 50A pana la 440 volti. Valoarea primei sigurante e csm mica?

| Johnny3005 explică (pentru Bula):

Multumesc pentru raspunsuri!

regis
| regis a răspuns (pentru Johnny3005):

Te-as ajuta cu drag, dar nu ma pricep la instalatiile de panouri solare si nu stiu ce alimenteaza si ce componente trebuie protejate cu aceste sigurante.
Fara a cunoaste deloc aceste instalatii, flerul imi spune insa ca ceva nu e bine. De exemplu, nu prea vad cum protejeaza o siguranta de 50A un circuit care in varful varfurilor nu trece de 33A. Apoi, din 3 panouri solare abia alimentezi un bec mai serios, ce sa cauti chiar si cu 15A pe acolo? Panourile produc curent continuu pe 18V (sau 20V parca spuneai tu), care probabil undeva pe traseu este transformat in alternativ de 230V. Cred ca e un amanunt important si asta, la sigurantele automate obisnuite ai faza si nul, pe panouri cred ca aici ai plus si minus.
Ti-am zis, nu cunosc instalatiile si nu iti pot spune cum e bine, dar eu unul nu m-as baza deloc pe raspunsurile pe care le-ai primit pana acum. Ai vazut ce usor s-a ajuns de la 63 la 3A, dar si la 40A, fara a cunoaste date despre nici o alta componenta a instalatiei si nici despre ce consumatori alimenteaza ea.