| gazaru23 a întrebat:

Ce este tensiunea electrica si ce este intensitatea electrica, cu exemple. Se poate sa ai curent de 1 volt cu 50.000 de amperi? Se poate curent de 50.000 volti cu 1 amper? Marimile sunt direct proportionale? Daca ma curentez la 50.000 de volti dar cu un amperaj foarte mic, patesc ceva sau nu se poate sa ai un amperaj mic la un voltaj mare?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Tensiunea electrica este o marime fizica care masoara lucru mecanic efectuat de campul electric creat de un generator, unitatea de masura este voltul (V).
Intensitatea este o marime fizica care masoara sarcina electrica care strabate o sectiune transversala a unui conductor in unitatea de timp. Unitatea de masura este Amperul (I)
Se poate si un curent de50 000 amperi la 1V dar nu poate fi transportat, trebuiesc conductori foarte grosi si de aceea se transforma in tensiune mare(V) si Intensitate mica, amperi(I).(Acesta nu te electrocuteaza, pentru a intelege mai bine; aparatele de sudura Intensitate mare (amperi) si Tensiune mica V)
Se poate un curent electric de 50 000 V la 1 amper, si daca pui mana pe un circuit si il inchizi la o asemenea valoare rămâi rânjit si te pupa mamica ta rece insa acelasi curent 50 000 v la 0, 001 amperi nu te electrocuteaza.

2 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Pfff multe intrebari se poate sa ai o tensiune de 1v cu un curent de 50 000A doar ca nu cred ca nu o sa ai la ce sa il folosesti pentru 50 000A o sa ai nevoie de niste conductori de cupru foarte grosi :)) se poate sa ai si o tensiune de 50 000V cu un curent de 1A, si da, daca tensiunea este de 50 000V dar curentul foarte mic nu patesti nimic (adica nu te omoara) de ex http://www.youtube.com/watch?v=kHsiKV1C1Vo tot 50 000V si un amperaj mic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vin si eu in completarea lui Hombre... Ba, tu vrei sa-ti pui pe testicule un Taser? Ca prea esti curios... Vezi ce faci cu Kirchhoff, sper ca nu-ti consideri boasele un nod de retea electrica laughing