| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU, care lucrati in agricultura in ferme, vreau sa-mi spuneti ce e pleava? Adica stiu un lucru.
1 Iarba e cosita din ea daca o intorci obtii asa zisa iarba uscata sau Fan, care se da la animale.
2 Iarba cosita se colecteaza intr-un buncar unde se transforma in asa zisa Pleava.
3 Pleava recoltata o comprimi si prin procesul de fermentare se face Siloz. Ok?
Acum spuneti-mi daca Pleava e buna la ceva sau nu e? Sau doar pot s-o vinzi? Am vazut in jocul Farming Simulator insa nu stiu daca Pleava o poti folosi asa ca iarba in stare naturala fara sa o pun la fermentat.

Uita asa arata : https://www.youtube.com/watch?v=0Xzb5lrWKXw Aaaa uitasem se mai obtine din grau, orz, porumb floarea soarelui da nu stiu daca e buna sa le dai la animale, invatati-ma va rog sa am habar ceea ce fac in joc. Multumesc!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu cum e in joc, dar in realitate pleava este cu totul altceva. Pleava este un rest al recoltării cerealelor păioase, mai exact ce ramane din spic dupa ce s-au recoltat boabele (semințele).

| Eisenheim a răspuns:

Exact cum zicea colegul,pleava e învelișul exterior al semințelor de grâu,orz,ovăz. Pe vremuri era batoza,acolo separă semințele de tulpina și pleavă,ei bine pleava aia era o mare pacoste, aia nu îmi placea, trebuia sa ai ochelari și ceva masca pe figură și nas, unii aveau și căciulă, și tot îți intră pe sub haine și peste tot laughing

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru regis):

Pai asa e si in joc doar ca vreau sa stiu daca si in viata reala pleava se vinde ori ba?

regis
| regis a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Nu se vinde, nu prea are utilizari practice, este nefolositoare.
De unde si expresia "pleava societatii".