| Noname2128 a întrebat:

Bună, voi ce plante aveți în apartament?

35 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Am plante doar în grădină, cartofi, porumb, ceapă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am doi copii copaci

| gemeni6226 a răspuns:

Am urmatoarele plante de apartament:1-Lucky bamboo, 2-Peace lilly, 3-African violet din asta am 6 de diferite culori, alb, albastru si roz; 4-Jade plant; 5-Red crown cactus; 6-Horseshoe geranium; 7-Blue spruce 8-Purple heart si9- nu de mult am primit de la mama aloe vera.

| Noname2128 explică (pentru gemeni6226):

Sa le stăpâniți sanatoasa! happy

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

Blue spuce nu este planta de apartament o tin pe balcon cineva mi-a spus sa ma lepad de ea ca risc sa raman singura.O sa dau la cineva s-o planteze undeva afara.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Noname2128):

Multumesc mult, plantele au nevoie de iubire si ingrijire numai atunci sunt frumoase.

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

Purple heart din specia spiderworts

| aDEeLAa a răspuns:

Eu iubesc plantele aromatice. Momentan mai am doar un busuioc on bucatarie care sper sa reziste cat mai mult. Am avut si rozmarin si menta dar nu mi-au rezistat...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un ficus elastica și cactuși.

| NunuNini a răspuns:

Ficus Benjamin si trandafir japonez (hibiscus) galben.

| Noname2128 explică (pentru aDEeLAa):

Busuioc dacă găsesc doresc și eu sa iau. De mult am asta în cap.

| Noname2128 explică (pentru sadrian46):

Super, cactuși doream și eu cu ani în urma sa am toate speciile acum având doar plante verzi frunzoasa nu am loc de cactuși laughing))

| Noname2128 explică (pentru NunuNini):

Și eu doresc sa am un ficus, ador frunzele lor ovale mari și verzi însă deocamdată nu am găsit la mine în oraș.

| Noname2128 explică (pentru gemeni6226):

Eu am : Aloe, Diffenbachia, Craciunita, Kalanchoe și Crassula Ovata( Arborele de Jad sau Copacul banilor). Doresc sa mai am ficus și limba soacrei. happy

| gemeni6226 a răspuns (pentru Noname2128):

Da,mie mi-a adus bunastare arborele de jad in 2 ani am evoluat cit altadata in 15. Dar pe linga cate lipsuri am mi-ar trebui norocul de la 10 jade.

| Noname2128 explică:

Cântă la alta masa.

| Noname2128 explică (pentru gemeni6226):

rolling on the floor)) vă cred

| aDEeLAa a răspuns (pentru Noname2128):

Eu am gasit in Carrefour. In perioada cu sarbatorile mereu apar plante aromatice destul de accesibile la pret. De unde sunteti?

| Noname2128 explică (pentru aDEeLAa):

Galați

| NunuNini a răspuns (pentru Noname2128):

A, din acela. E frumos dar eu nu am spatiu pentru astfel de plante. Ficusul meu, Benjamin, are frunze marunte, foarte dese. Sunt varietati cu frunza simpla verde sau patate cu alb, galben. Al meu e verde cu galben ca aici (na, ca acum aflu si eu ca e "Benjamin Samantha"): https://universulflorilor.wordpress.com/2015/01/18/despre-ficusul-benjamin/

| NunuNini a răspuns (pentru NunuNini):

Cat despre ficusul clasic, stiu ca se prinde foarte usor. Poate gasesti la cineva unul si e dispusa doamna sa-ti dea un varf. Poate chiar de la cineva care il taie ca e prea mare sau il "toaleteaza" pentru o forma.

| Nimeni20192018 a răspuns:

Flori

| relian a răspuns:

laughing alea da

| Noname2128 explică (pentru NunuNini):

Da, deja am găsit la o doamna Ficus Elastica mi-l dă cu 15 lei preț extrem de ieftin, mâine ma duc sa îl iau, are dânsa și în bloc pe holuri mulți ficusi asa și ma bate gândul sa tai un puișor sa îl pun la încolțit sa mai am un exemplar laughing))

| NunuNini a răspuns (pentru Noname2128):

Ba bucur pentru tine. Sa te bucuri de el!

| Noname2128 explică (pentru NunuNini):

Mulțumesc asemenea la toată lumea care are flori?

| MihaelaDart a răspuns:

In acest moment am un palimer Dracaena, un Bouganville pitica sau Floare de Hartie pe culoare Fucshia, un Dypsis lutescens, cunoscută și sub denumirea de palmier de trestie de aur, Hypoestes phyllostachya sau planta cu buline si alte 35 bucati de Aloe Vera in varsta de 1-2 ani.

In curand voi avea si altele cand ne vom renova casa noastra, voi avea o frumoasa curte unde voi planta si alte flori cat si pomi fructiferi.

| MihaelaDart a răspuns (pentru gemeni6226):

Sunt doar superstitii, doar cand credem intens in ele, asa se va intampla. Despre brazi in general ori nuci s-au spus despre ceva despre ei, ba ca va muri cineva, ba ca va fi un divort. Ar trebui sa lasati lumea sa vorbeasca si sa va cresteti frumos plantele. M-am uitat si eu acest Blue Spruce, nu am mai vazut vreodata asa bradut frumos. Intr-adevar lor le prieste mai mult in mediul lor, afara intr-o curte decat intr-un apartament.

| Noname2128 explică (pentru MihaelaDart):

Super, aveți loc pentru ele, eu nu dispun decât de un mic balcon în sufragerie atât și de aceea nu-mi permit sa am flori foarte mari. Abia am luat un ficus elastica în rest nu am loc de nici un altul cu mare volum.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Noname2128):

Da, asa este am. Pana renovam casa, locuim intr-o casa cu curte in chirie.