| MelindaVictoria a întrebat:

Buna dimineata! Am instalat o masina de spalat rufe intr-un apartament nou dintr-un bloc nou, cand sa ii dam drumul la apa sa ii facem proba am vazut ca robinetul nu baga apa deloc, nu se aude nimic daca il dai pe pozitia inchis sau deschis. Apa in apartament este pornita, iar noi ne gandeam poate are robinetul vreo piedica ceva ca sa se deschida apa, ca in acelasi timp mi se parea prea usor ca pana la prima utilizare poate sa vina vreun Dorel si sa invarta robinetul la 90 grade si sa inunde casa. O sa intrebam prin vecini daca au avut aceasta problema, dar voiam sa imi fac o idee inainte. Stiti cumva care e problema? De ce nu e apa pe robinet? Multumesc! O zi frumoasa!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca ai deconectat furtunul si apa tot nu curge, evident nu are legatura cu masina de spalat. Probabil mai exista un robinet de izolare undeva, cautati o usita de vizitare pe peretele respectiv sau de cealalta parte a lui. Probabil sunt doua coloane de apa, una pentru baie, alta pentru bucatarie, robinetul masinii de spalat trebuie sa fie conectat la cea mai apropiata dintre ele, iar robinetul de izolare cel mai probabil e chiar la plecarea din coloana sau undeva sub chiuveta.

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inainte de orice, desfa furtunul de la masina de spalat, tine un vas sub robinet si deschide-l usor, sa vezi daca vine apa, ca sa nu te alarmezi degeaba.
Posibil ca pe traseul acestuia sa mai fie un robinet de trecere, dar in mod normal acela ar izola mai multe robinete.

| MelindaVictoria explică (pentru regis):

Nu merge robinetul, e foarte putin ud pe capat, si atat, am verificat. O sa vedem cum facem. Multumesc tuturor!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ce masină este? Ce marcă? Ti a instalat o un instalator de apă sau tu ai racordat o la apă? Cînd ai instalat masina te ai uitat macar in cartea ei tehnică sa vezi cum se racordeaza la apă? Poate ea are o protectie tocmai din cauza ca nu ai instalat o corecxt si de aceea nu ia apă, ai mai folosit vreodată aceasta masină sau este si ea nouă, orice problemă ai cu ea daca este nouă ai garantie si suni la servisurile lor care le ai trecute in cartea tehnică, numai un instalator autorizat de firma lor poate sa vina sa o instaleze, nu tu sau alt instalator luat de pe google.

| anonimg a răspuns:

Masina de spălat trebuie instalată de un instalator. Mașină de spălat nu este doar un frigider care îl bagi în priză și gata își și face treaba.
Nu cunosc exact problema, și aceasta poate să difere de la un model la altul. Probabil masina a fost făcută să nu pornească din mai multe motive de siguranță:
- să nu pornească în gol sau cu o cantitate prea mică de rufe
- să nu pornească fără să îi fie scoase șuruburile care susțin cuva în timpul transportului
- să nu pornească dacă nu este bine echilibrată (ca să nu o ia la fugă prin casă)
- să nu pornească dacă nu a fost legată la o scurgere
-sa nu pornească dacă ușa nu a fost bine închisă (sau sertarul de la detergent).
Sau poate că nu curge apă pe conducta de care a fost legată.
Sau poate că a rămas de scos vreun capac de protecție sau altceva de felul acesta.
Sau poate că furtunul nu a fost legat bine.
Sunt foarte multe cauze. Și poate să fie o altă cauză care nu am mentionat-o.
Intră curent în ea?
Eu recomand citirea cărții mașinii, dar și un instalator.

| MelindaVictoria explică (pentru anonimg):

Nu masina e de vina, si am urmat toata instructiunile din manual, robinetul nu se deschide ca puteam foarte bine cu toata baia goala sa imi tune sa invart de robinet si nu ar fi scos apa. Asta e problema

| regis a răspuns (pentru anonimg):

In condițiile in care exista deja instalatia, sa chemi instalatorul pentru a lega o masina de spalat este chiar penibil. Daca as fi instalator si m-ar chema cineva ca sa ii infiletez un furtun, sa infig altul intr-o teava si sa bag un stecher in priza, i-as cere cel putin 1000 de lei. Pentru ca domnia si prostia se plătesc.

| Iote a răspuns (pentru regis):

Domnia si prostia... la barbati!
Te gandesti ca mai sunt si femei singure pe lume? Ca mai sunt si batrani neputinciosi (cu copiii dusi la mama dracului)? Multi nu au puterea fizic sa faca asta, chiar daca ii duce mintea. Asa cum muuuulti barbati nu stiu sa faca mancare, sa-si spele macar sosetele sau alte lucruri marunte. Spun cu mare usurinta ca pentru aia e facuta femeia. Spun si eu ca pentru asta sunt facuti instalatorii: pentru orice maruntis ce tine de instalatii!

| regis a răspuns (pentru Iote):

Daca selectia naturala nu ar fi doar o teorie, o femeie singura care nu stie sa conecteze doua furtune si un stecher ar trebui sa moara in curand de foame. La fel ca barbatul care nu stie sa sparga un ou sau sa isi spele șosetele. Despre bolnavi, neputinciosi sau persoane cu dizabilități nu discutam aici, nu era vorba despre asta. Era vorba strict despre recomandarea de a chema un instalator pentru a conecta masina de spălat. Si pentru ca tot am facut paralela cu mancarea, as zice ca asta echivaleaza cu a chema un bucatar sa iti sparga ouăle pentru omleta.

| Iote a răspuns (pentru regis):

""Daca as fi instalator si m-ar chema cineva ca sa ii infiletez un furtun, sa infig altul intr-o teava si sa bag un stecher in priza, i-as cere cel putin 1000 de lei. Pentru ca domnia si prostia se plătesc.""
Despre ce zici ca vorbeai?

| regis a răspuns (pentru Iote):

Vorbeam exact despre ce ai citat: despre domni si despre prosti. Nu despre cazuri speciale, nu despre persoane cu dizabilități, nu despre excepții. Asa cum tu ai spus de barbati care nu stiu sa isi spele sosetele, fara a te referi la cei care sunt in imposibilitatea fizica de a face asta.

| Iote a răspuns (pentru regis):

Vorbeai exact despre ce am citat! Nicaieri nu ai fost explicit (dar mie imi reprosezi) ca te referi la "domni si prosti". Revezi-ti mesajul! "m-ar chema cineva ca sa"... Eu ti-am atras atentia, dar nici asta nu ai inteles.

| regis a răspuns (pentru Iote):

Atunci imi cer scuze si fac precizari suplimentare, ca sa fie clar pentru toata lumea: cand am zis ca as cere cel putin 1000 de lei pentru infiletarea unui furtun, conectarea altuia si introducerea unui ștecher in priza, pentru ca domnia si prostia se platesc, m-am referit strict la domni si la prosti. Toti ceilalti, daca nu faceti parte din cele doua categorii menționate, va rog sa nu va simțiți afectati, afirmatia mea nu vi se adresează.
Mulțumesc pentru atenționare.

| Iote a răspuns:

Buna dimineata si tie.
Eu am pe conducta de apa inca un robinet de siguranta in afara de robinetul standard. Dar e la vedere. Cauta daca nu ai robinet/maneta de siguranta undeva ascuns. Pe sub masca eventual.
Nu ne spui daca si masina e noua sau ai mai folosit-o. E posibil sa nu fi scos sau deschis ceva la masina. Si atunci... nu trage apa.

| MelindaVictoria explică:

Am rezolvat! Pentru toti care ma faceati proasta indirect ca nu am instalat corect masina, sa stiti ca m-am uitat in manual si pe internet ceva vreme ca sa stim cum procedam corect si uite ca acum si stoarce si nici nu se clinteste la cat de "neaturozitat" am fixat-o.Pentru restul, am descoperit ca ROBINETUL despre care stiam clar ca el este de vin a fost pus de un DOREL AUTORIZAT-INSTALATOR si de competent ce era, l-a pus pe dos. In orice caz, va multumesc tuturor pentru ajutor, iar cei care tot insistati ca masina era de vina, v-am zis inca de la inceput ca masina nu avea absolut nimic, si nici modul de instalare mai "casnic" al acesteia. Weekend placut!

| regis a răspuns (pentru MelindaVictoria):

Felicitări, le-ai dat peste nas multor barbati cu glezne dezvelite si ai demostrat ca nu s nevoie de masterat pentru a conecta o teava. happy