| Reddelfina a întrebat:

Buna ziua. In curte am 3 arici. Am curtea mare si au libertate totala. Am confirmat ca am 2 fetite si 1 băiețel. 2 fiind frati si 1 gasit ulterior. Anul trecut am gasit in curte doar 2 pui morti, mancati de ceva. Mentionez ca am gard de beton de jur împrejurul curtii, nu intra nici un animal gen vulpe. Nu imi pot da seama de ce au murit puii. Nu am intervenit cu nimic. Am lasat natura in pace. De o săptămână, am observat ca una dintre fetițe umbla si aduna frunze vreascuri, mi-am dat seama ca își amenajează cuibul. Au fiecare căsuța lui pe pamant, paie, fan tot felul de lucruri care imita padurile. Ieri am vazut 1 singur puiuț. Dar băiețelul din dotare nu lasa mamica in pace. Dorm non stop impreuna si azi s-a mutat din nou în căsuța lui, puiul nu-l mai vad si nici nu l-am gasit mort. Exista posibilitatea ca tatal sa omoare sau sa manance puii? Si inca o intrebare. Intre frati aricii se imperecheaza? Va mulțumesc

1 răspuns:
| gabicoo a răspuns:

Lasă natura să-și urmeze cursul. Caută pe internet ce mănâncă aricii și lăsă în preajma viziunilor ceva de mâncare.