| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua!
vreau să-mi decorez camera în stil 90s și am nevoie de sfaturi.
sincer nu am găsit o "imagine de ansamblu" a unui dormitor tipic din acea perioadă.
dacă știți voi mai bine să-l întrebați pe google sau aveți cunoștințe în domeniu, vă rog ajutați-mă.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In anii "90 fiecare a dorit sa introduca "modernism" occidental in viata personala.
Inca nu au fost la moda termopanele, lavabilele etc., insa tendinta a fost sa-si puna la vedere televizorul color cu multe programe, calculatorul, respectiv sa innoiasca infatisarea locuintei (zugravire, faiantare, gresie mai moderna), precum si al bucatariei (cu electrocasnice noi, mai moderne).
Si moda a devenit "occidentala", dar majoritar din magazine second hand.
A aparut si epoca muzicii orientale si ale manelelor, cocalarilor etc.

| 2420 a răspuns:

Poți căuta sfaturi pe internet.

| LittlePoppy a răspuns:

Dormitorul tipic din acea perioada sau din alta, are doar un pat cu noptiere si un sifonier. Si o comoda pentru lenjerie. In anii '90 aparusera paturile "frantuzesti", adica paturile duble asezate pe mijlocul camerei. Inainte erau lipite de un perete. Romanii au descoperit ca patul "cu doua iesiri" este mai practic.
Televizoarele si alte "jucarii" erau in camera de zi.
Uite, cam ca aici: https://i.dedeman.ro/......-2-_1_.jpg

| Eisenheim a răspuns:

Simplu,pat de lemn cu scânduri sit strujac de paie,parsăti,fiteu,masa și scaune de lemn fara spătar, linoleu pe jos, geam mic cu perdea de la second, și bineînțeles nelipsitul radio setat pe radio Romania actualități happy nu râdeți, așa îi laughing