| anonim_4396 a întrebat:

Cand se cultiva graul?

Răspuns Câştigător
| 44-mytel a răspuns:

Pentru zonele din sud 01-20 oct. Pentru zonele din nord 15-30 sept.

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este foarte important să se respecte epoca optimă de semănat. Aceasta poate contribui cu 40-50% şi uneori cu 80% la realizarea nivelului producţiei de grâu.
De-a lungul timpului s-a stabilit că, în ţara noastră, în anii normali, însămânţarea grâului trebuie să aibă loc între 1-10 octombrie în jumătatea de sud a ţării şi cu
5-10 zile mai devreme, în cealaltă jumătate.
De regulă, semănatul începe când temperatura aerului este de 13-15°C şi trebuie să se încheie în 10-15 zile, când temperatura ajunge la 8-9°C. În funcţie de evoluţia vremii, semănatul poate începe cu 6-7 zile mai devreme sau mai târziu.

vezi mai multe in articolul de la adresa
http://www.lumeasatului.ro/vizualizare.php?articol=905

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Graul se cultiva toamna dupa seceris.

| ioana08 a răspuns:

In campia baraganului toamna big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1-10 octombrie

| alinautzza a răspuns:

Pe pamant se ara si se discuie.Afara temperatura trebuie sa fie 20-25 de grade. Graul de toamna se seamana in perioada 15-30 septembrie in zonele de campie.Se mai cultiva si graul de primavara, care se seamana in martie dar nu sunt soiuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toamna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iarna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toamna